Jak zdrowo się odżywiać i schudnąć?

Mam 15 lat i ważę 56 kg przy wzroście 168 cm. Rok temu stosowałam dietę - jadłam tylko 600 kcal dziennie, a do tego biegałam i jeździłam na rowerku stacjonarnym. To było straszne. Cały czas kręciło mi się w głowie, nie mogłam się utrzymać na nogach, gdy schudłam do 48 kg zaczęłam się przejadać, a potem wymiotować. Trwało to jakieś pół roku. Nie mogłam nad tym zapanować, dlatego zgłosiłam się do psychologa. Dzięki rozmowie z Nim zaczęłam bardziej akceptować siebie, jeść w miarę normalnie, ale nastąpił efekt jo-jo. Teraz ważę 56 kg, a przed dietą muszę dodać, że ważyłam 61 kg. Nie wymiotuję już od 3 miesięcy i nie mam zamiaru zacząć, nie chcę znów przechodzić tego piekła. Chciałabym dobrze i zdrowo się odżywiać, ćwiczyć, a przy tym schudnąć 6 kg. Wolę, żeby odchudzanie przebiegało powoli, aby nie nastąpił efekt jo-jo. Nie chcę stosować żadnych diet, tylko chcę całkiem zmienić swój styl życia, zacząć nowy zdrowszy rozdział. Proszę o pomoc.

Witam,

Mam nadzieję, iż ciągle pozostajesz pod opieką lekarza/psychologa.
Jeśli chcesz zadać pytanie psychologowi możesz tego dokonać korzystając z serwisu www.abcanoreksja.pl
Piramidę Zdrowego Żywienia znajdziesz pod linkiem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
Przy obecnej masie ciała dieta odchudzająca jest niewskazana.
Diety bardzo restrykcyjne (np. 600 kcal) zdecydowanie nie są do stosowania przez osoby w Twoim wieku.
Pamiętaj, aby o wszystkich podejmowanych działaniach informować rodziców.

Zasada 5U wg. Prof. dr hab. Stanisława Bergera:
1. Urozmaicenie – spożywanie różnorodnych produktów do każdego posiłku
2. Umiarkowanie - jedzenie według potrzeb i utrzymanie optymalnej masy ciała
3. Uregulowanie – stała ilość i częstotliwość posiłków w ciągu dnia
4. Unikanie - nadmiaru: tłuszczu, cukru, soli, alkoholu
5. Uprawianie - sportu, systematyczne ćwiczenia, codzienne spacery
plus
6. Uśmiechanie się – uśmiech to zdrowie! :)

Pozdrawiam