Jak zerwać z lenistwem?

Mam bardzo poważny problem. Jestem strasznie leniwym człowiekiem, nie wiem jak się uporać z tym lenistwem. Chodzę do Liceum Ogólnokształcącego, obecnie 2 klasa, za rok matura. Zawszę obiecuje sobie, że wezmę się do roboty, a kończy się tak, że wszystko robię na ostatnią chwilę albo w nocy i się nie wysypiam, tak samo z lekcjami. Zdaję sobie sprawę, że muszę odrobić, nauczyć się, ale biorę się za to dopiero wieczorem albo w nocy. Przez to mam gorsze oceny. Muszę coś z tym zrobić, bo mam bardzo ambitne plany, chciałabym studiować medycynę, bardzo lubię chemię i biologię, dobra jestem z tych przedmiotów, ale nawet czasem przez moje lenistwo nawet z tych przedmiotów się nie uczę, a wiem, że jak chcę to potrafię. Nie wiem, co już mam robić, tak samo z moją pasją jest, lubię rysować, malować, a nawet ostatnio nie chce mi się, nie mam czasu dla pasji. Chciałabym mieć na wszystko czas, kłaść się szybko i mieć z tego pożytek. Chcę osiągnąć swoje plany. Boję się, że przez moje lenistwo zmarnuję sobie przyszłość albo że to co lubię, stanie się dla nie osiągalne, nie chcę już żyć w tej rutynie. Proszę o pomoc!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie tego, co Pani napisała w swoim liście, wydaje mi się, że ma Pani problem z automotywacją, czyli motywowaniem samej siebie do pracy. Motywacja jest człowiekowi potrzebna, by był wytrwały w dążeniu do celu, mimo przeciwności losu. Każdy człowiek ma inny poziom motywacji i potrzebuje innych czynników, które będą go motywowały do pracy. Niektórych mobilizuje do pracy groźba dostania złej oceny w szkole czy bycia zwolnionym z pracy, a dla innych lepszym motywatorem będzie wizja rychłego awansu czy bycia uhonorowanym świadectwem z czerwonym paskiem. Każdego człowieka motywują inne czynniki, dlatego należy stosować różne ćwiczenia i odnaleźć indywidualny system nagród. Psychologowie zwykle wyróżniają dwa główne rodzaje motywacji – motywację zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna dotyczy tych sytuacji, kiedy jednostka podejmuje się wykonania zadania w celu osiągnięcia nagrody lub uniknięcia kary, czyli dla „zewnętrznych korzyści”, np. w postaci pieniędzy czy pochwał. Motywacja wewnętrzna natomiast polega na tym, że człowiek angażuje się w działanie dla samego działania, pod nieobecność nagrody zewnętrznej. Ten rodzaj motywacji ma swoje źródła w wewnętrznych właściwościach człowieka, np. cechach osobowości, szczególnych zainteresowaniach i pragnieniach. W Pani przypadku trzeba by było popracować głównie nad motywacją wewnętrzną, czyli bazującą na Pani ambicjach i marzeniach, np. o dostaniu się na studia medyczne. Nie bez znaczenia dla mobilizacji sił w zdążaniu do wyznaczonych celów jest też umiejętność zarządzania czasem w taki sposób, by się ze wszystkim wyrobić i mieć jeszcze czas na odpoczynek. Jak się zmobilizować do pracy i efektywnie zarządzać własnym czasem? Może Pani skorzystać z różnych treningów dotyczących motywacji osiągnięć i organizacji własnego czasu. Wiele wskazówek znajdzie Pani także pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/automotywacja
http://portal.abczdrowie.pl/motywacja
http://portal.abczdrowie.pl/motywacja-osiagniec
http://portal.abczdrowie.pl/zarzadzanie-czasem

Ponadto zachęcam do przeczytania książki „Automotywacja na 101 sposobów” autorstwa Christine Ingham.

Życzę powodzenia i pozdrawiam

Dzień Dobry,

Samo się nic nie zadzieje, aby coś zmienić trzeba podjąć świadomy wysiłek, a najlepiej wyznaczać sobie priorytetowe cele "na piśmie", i później zgodnie z planem na kartce realizować.

Odwlekanie i odciąganie od realizowania tego, co ważne to tzw. prokrastynacja,
która z jakiegoś powodu przeszkadza Pani w realizowaniu tego, co zaplanowane.
Myślę, ze pomocna byłaby dla Pani konsultacja rozwojowa z psychologiem licealnym albo uczestnictwo w treningu motywacji, planowania i realizowania celów, planowanie czasem.

Życzę Pani automotywacji do tego, co ważne,
irena.mielnik.madej@gmail.com