Jak zgubić tłuszcz i nabrać trochę mięśni?

Jestem 15-letnią dziewczyną. Zawsze byłam chuda, ale od ok.3 lat zaczęłam jeść więcej, a moja figura nie jest już taka jaka powinna. Akurat dzisiaj ważę 59,9 kg przy wzroście ok.169 cm. Od ok. 2 lat bez przerwy się odchudzam, a polega to na tym, że w tydzień chudnę - i w dwa dni tyję więcej. Zawsze miałam raczej niedowagę, ale wyglądałam normalnie, bo mam po prostu lekkie kości. Tłuszcz odkłada mi się głównie w udach, biodrach i brzuchu, co nie wygląda zbyt dobrze. Czasami wychodzę pobiegać od 10 - 30 min., czasami ćwiczę, ostatnio schudłam z 62-56 kg w jakieś 2 tygodnie, ale w następne 2 przytyłam do tych 60.

Nie wiem co robić, żeby nie stracić motywacji do ćwiczeń i jedzenia tych obrzydliwych, powodujących u mnie odruch wymiotny warzyw. Rozmawiałam z rodzicami, koleżankami, ale wszyscy mają to gdzieś i nawet na mnie nie patrząc mówią, że wyglądam dobrze. Problem w tym, że wiem, że będzie taki moment, że pęknę i zacznę jeść nie przejmując się tym przez długi, długi czas, a wtedy czeka mnie otyłość. Całe dnie chodzę taka przymulona, bez życia i myślę, że to przez to. Chcę wyglądać dobrze mając mięśnie, a tłuszczu w ogóle. Jak to zrobić? (Potrzebuję szczerej oceny bez wahań, za przeproszeniem opieprzenia za niezdrowy styl życia!)

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jesteś jeszcze na etapie dojrzewania - dlatego nie ma mowy o typowej standardowej diecie odchudzającej! Jednak jak najbardziej powinnaś zmienić swój niezdrowy styl życia!

Głodówki są bardzo niezdrowe - tracisz przez 2 tygodnie kilka kilogramów, po czym po okresie np. 1 tygodnia, ważysz więcej niż przed ograniczeniami dietetycznymi. Później powtarzasz głodówkę od początku, chudniesz, znów tyjesz itd. To bardzo zaburza Twoją przemianę materii - możesz doprowadzić się do stanu, w którym zjedzenie większej porcji, nawet zdrowych produktów spowoduje u Ciebie tycie, ponieważ organizm będzie miał tak spowolniony metabolizm.

Zacznij od dziś zmiany poprzez regularne stosowanie aktywności fizycznej. Wybierz sport, który po prostu lubisz, np. skakanie na skakance, przysiady, aerobic. Aktywność fizyczna spowoduje rozbudowę tkanki mięśniowej w Twoim organizmie, zwiększy się także metabolizm, ponieważ więcej mięśni = wyższa przemiana materii.

Aby mieć więcej tkanki mięśniowej, należy zmienić także swoją dietę. Spożywaj odpowiednią ilość chudych mięs (kurczak, indyk, wołowina), sery twarogowe, mleko krowie lub kozie, rośliny strączkowe, warzywa w dużej ilości, produkty sojowe.

Nie można nie mieć w ogóle tłuszczu! Tkanka tłuszczowa u kobiet powinna stanowić poniżej 30% całego ciała. Brak odpowiedniej ilości tłuszczu w diecie uniemożliwia wchłanianie witamin A, D, E oraz K. Niedobór kwasów tłuszczowych, które zawarte są w rybach powoduje np. stany zapalne skóry, osłabienie kurczliwości mięśnia sercowego czy też zwiększoną podatność na infekcje.

Pozdrawiam