Jak zinterpretować badanie mojego kręgosłupa?

Dzień dobry. Mam 43 lata, ostatnio dopadła mnie rwa kulszowa, dostawałem zastrzyki i z rwa uspokoiła się, nie mam bólu, który odczuwałem. Przy leczeniu rwy postanowiłem umyć głowę, zgiąłem się i dopadł mnie potworny ból, po którym aż łzy napłynęły mi, nie mogłem się ruszać. Pojechałem do lekarza rodzinnego, który po wysłuchaniu, skierował mnie do szpitala do neurologa. Pojechałem karetką. Opowiedziałem lekarzowi o tym bólu. Nadmienię, że jestem po operacji, którą przeszedłem w wieku dwóch lat na zapalenie opon mózgowych, co objawiło się tym, iż od szóstego roku życia choruję na epilepsję i mam lewa stronę nieznacznie słabszą, uwidacznia się to po wysiłku. Lekarzowi też o tym powiedziałem. Przepisał mi leki na ten ból. Wysłany zostałem na prześwietlenie kręgosłupa, oto wyniki. ZDJĘCIE KRĘGOŁUPA LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWEGO: Rotacja trzonów lędźwiowych ku stronie prawej. Wyrównanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Obniżenie tarczy międzykręgowej L4-5, L5-S1. Drobne osteofity na krawędzi trzonu L4-5. Proszę o pomoc w zrozumieniu tego badania Pozdrawiam, Adik

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik badania rentgenowskiego kręgosłupa lędźwiowego wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa (osteofity), skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa (rotacja kręgów), zmiany prawdopodobnie zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych (obniżenie tarcz międzykręgowych). Wyrównanie lordozy lędźwiowej wskazuje zapewne na zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych związane z bólem tej okolicy.

Obraz przemawia za procesem przewlekłym wymagającym dalszej diagnostyki i leczenia - zwłaszcza, że występują nasilone objawy rwy kulszowej, czyli uciśnięcia korzeni nerwów rdzeniowych. Konieczna będzie dalsza opieka i konsultacja ortopedyczna i/lub neurochirurgiczna. Zapewne potrzebne będzie wykonanie dodatkowego badania obrazowego - tomografia komputerowa kręgosłupa, rezonans magnetyczny oraz badanie rentgenowskie całego kręgosłupa. Nie należy bagatelizować tego problemu, gdyż od zdrowego kręgosłupa zależy bardzo wiele. Proszę zgłosić się z wynikiem do swojego neurologa lub lekarza rodzinnego, który dalej pokieruje diagnostyką i leczeniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.