Jak zinterpretować wynik badania histopatologicznego po mastektomii

Witam! U mojej teściowej zdiagnozowano raka prawej piersi. Jest już po operacji usunięcia piersi z rekonstrukcją. Bardzo proszę o interpretację wyników i przewidywania co do leczenia: Rozpoznanie: Estrogen - odczyn dodatni w ok. 40% komórek. Progesteron - odczyn ujemny. HER20 Pierś prawa z dołem pachowym o wym. 18x14x4. Na pograniczu kwadrantów bocznych widoczny owalny guz, owalny w największym wymiarze 3 cm. Oddalony ok. 0,1 cm od powięzi, 2 cm od brzegu dolnego, 3 cm od brzegu górnego, 2 cm od bocznego i 9 cm od przyśrodkowego. 125461 - 462 brodawka - sine laesionibus, 125463 - 465 guz, 125466 receptor - carcinoma ductale G3 pT2, liczne nacieki limfocytarne oraz ogniska typu comedo, obecne zatory w naczyniach chłonnych na obwodzie guza, 125467 - 478 węzły chłonne - lymphonodulitis 9/9. II naczynie z drugiego piętra pachy, 125479 - 480 lymphonodulitis 2/2. Z góry bardzo dziękuję!

Witam serdecznie!

U Teściowej rozpoznano jedną z najczęstszych postaci histopatologicznej raka piersi - przewodowego raka piersi. Stopień złośliwości, przekładający się na agresywność nowotworu, skłonność do przerzutów to G3 czyli najwyższy (od G1 do G3).

Ogółem stopień zaawansowania raka wynosi II A czyli dość wczesne stadium zaawansowania (w skali od I do IV). Im wcześniej wykryty rak, tym większa szansa na wyleczenie i mniejsze ryzyko nawrotu raka.

Dodatnie receptory dla estrogenów są korzystnym czynnikiem. W leczeniu zatem można zastosować leczenie hormonalne lekami, które mają za zadanie blokowanie receptorów i tym samym hamowanie podziału komórek i brak wzrostu nowotworu. Takie leczenie stosuje się doustnie przez około 5 lat. Dużo informacji na temat hormonoterapii są zawarte w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/hormonoterapia-w-raku-piersi

Co do dalszego leczenia, to oprócz hormonoterapii, do rozważenia jest podanie pooperacyjnej chemioterapii. Pomimo korzystnego stopnia zaawansowania, braku przerzutów do węzłów chłonnych, negatywnym czynnikiem jest tak jak wspomniałam na początku wysoki stopień zaawansowania - G3. Decyzję powinien podjąć onkolog prowadzący biorąc pod uwagę także wiek teściowej oraz ewentualne obciążenia (schorzenia dodatkowe).

Rokowanie w raku piersi ogółem jest poważne. Niemniej wydaje się, że w przypadku Teściowej istnieje duża szansa na wyleczenie.

Pozdrawiam serdecznie!