Jak zinterpretować wynik badania radiologicznego klatki piersiowej?

Witam serdecznie! Mam lat 49. Proszę o konsultację następujących wyników badań: 1)- Badanie RTG z dnia 27 czerwiec 2011. Zdj. PA płuc i boczne kręg. Th: Nawarstwienia opłucnej u podstawy lewego płuca. Cechy rozedmy płuc na obwodzie. Zasercowo na zdjęciu bocznym w segmencie VIII płuca lewego owalne zagęszczenie śr. ok. 20 mm. Serce w normie wieku. Spłycenie kyfozy piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe w kręg. Th. 2) Około połowy sierpnia (między kolejnymi badaniami) ulegam wypadkowi, spadając na plecy z wysok. ok. 4 m i doznaję ogólnego potłuczenia, a szczególnie kręgosłupa piersiowego. Do lekarza jednak nie udaję się. 3) 12 września br. wyniki morfologii: wszystko w normie. 4) 27 września br. wyniki TK kpl. przeglądowe i po dożylnym podaniu kontrastu warstwami 1,25 mm, 2,5 mm i 5 mm. Płuca bez patologicznych zagęszczeń, o prawidłowej powietrzności. Jamy opłucnowe bez wysięku. Zwraca uwagę obecność dość licznych, w przewadze niepowiększonych, węzłów chłonnych śródpiersia (wszystkich grup) oraz wnęk - wielkość węzłów nie przekracza 10 mm w osi krótkiej. W piersiowym odcinku kręgosłupa widoczne cechy zaniku kostnego. Złamanie kompresyjne i zniszczenie górnej części trzonu kręgu Th5. W zakresie objętych badaniem narządów nadbrzusza badanie nie wykazuje istotnej patologii. Kilka drobnych węzłów chłonnych w nadbrzuszu (do ok. 7 mm). Mam również pytanie, czy mój wypadek miał znaczenie na dość duże różnice wyników między RTG z 27 czerwca a tomografią komputerową z 27 września oraz co dalej należy robić? Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu

Przebieg badania tomografii komputerowej

Witam serdecznie!

Zdjęcie rentgenowskie służy do wstępnej oceny narządów klatki piersiowej oraz kręgosłupa. Tomografia komputerowa jest badaniem dokładniejszym, pozwalającym na uwidocznienie szczegółów i poszerzenie diagnostyki.

W badaniu tomograficznym zwracają uwagę dwie niepokojące sprawy. Pierwsza kwestia to cechy kompresyjnego czyli uciskowego złamania oraz zniszczenia piątego kręgu piersiowego (TH5). Zapewne konsekwencja doznanego przez Pana upadku. W związku z tym radzę jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortopedy, który ustali jakie powinno być postępowanie, być może konieczne będzie leczenie operacyjne.

Druga kwestia to powiększone węzły chłonne opisywane także w badaniu tomograficznym. Przyczyny mogą być różne i wymagają diagnostyki. Istotne jest to czy pali Pan papierosy, jaki rodzaj pracy Pan wykonuje (kontakt z pyłami, gazami, substancjami chemicznymi we wdychanym powietrzu), czy choruje Pan na jakiekolwiek schorzenia, czy przyjmuje Pan leki oraz czy ma Pan jakiekolwiek dolegliwości/objawy chorobowe.

Powiększenie węzłów chłonnych może wynikać z przewlekłego palenia tytoniu, nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, gruźlicy, pracy w warunkach narażenia na wdychanie różnych substancji, konsekwencji zażywania niektórych leków, chorób nowotworowych (np. raka płuc) oraz innych schorzeń (np. sarkoidoza).

Wniosek stąd wypływa jeden - konieczna jest osobista wizyta u lekarza i diagnostyka, być może w warunkach szpitalnych. Proponuję udać się na początek do lekarza internisty, który w rozmowie z Panem uzupełni konieczne informacje i skieruje Pana na diagnostykę do pulmonologa lub bezpośrednio do szpitala.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty