Jak zinterpretować wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa?

Witam, bardzo proszę o interpretację opisu badania MR-kręgosłupa L-S mojej mamy, wiek 55 lat. Choruje już bardzo długo i cierpi, ponieważ ból i ściśnięcie dolnej części kręgosłupasą nieustanne. Przechodziła parę lat temu rwę kulszową, niemniej jednak sytuacja na dziś dzień wygląda niedobrze. Na pewno udamy się z tym na konsultację, ale chciałabym wiedzieć już teraz, co to oznacza i co jest jej w stanie pomóc. Rehabilitacja, operacja?

WYNIK BADANIA Badanie wykonano w sekwencjach TSE, SPAIR w sekwencjach T1 i T2 zależnych w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych w warstwach o grubości 4 mm. Badanie MR uwidoczniło spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo-dyskopatyczne kręgosłupa: - cechy dehydracji krążków międzykręgowych odcinka lędźwiowego, zwłaszcza L4/L5 i L/5S1 pod postacią obniżenia sygnału w obrazach T2 - zależnych; - zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów i wyrostków stawowych; - zmiany zwyrodnieniowe trzonów L4 i L5 pod postacią ognisk stłuczenia pod blaszkami granicznymi; wysepka kostna w trzonie L3 o śr. 4 mm. Do w/w zmian dołączają zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych: - na poziomie L4/L5 objawowa pośrodkowa, nieco prawostronna, tylna protuzja struktur krążka na 4 mm z uciskiem worka oponowego i zwężeniem światła kanału oraz otworów międzykręgowych; cechy konfliktu korzeniowego L4 obustronne w odcinkach poza otworami kręgowymi. Światło kanału 7x9 mm; - na poziomie L5/S1 protruzja struktur krążka pośrodkowego na 2 mm dokanałowo. Zwężenie dolnych otworów międzykręgowych na tym poziomie. Na poziomie L4/L5 przepuklina przednia krążka międzykręgowego z obecnością zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych i syndesmofitów. Na pozostałych poziomach na krawędziach przednich zmiany o mniejszym nasileniu. Nierówność blaszek granicznych kręgów zwłaszcza L4 i L5. Stożek końcowy (na poziomie L1) i nici ogona końskiego bez istotnych zmian. Proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam.

Witam serdecznie.
Niestety w badaniu rezonansu magnetycznego uwidoczniono zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe.
Zmiany są niestety wielopoziomowe, co oznacza objęcie zmianami szereg kręgów - w przypadku mamy jednak najbardziej nasilone zmiany występują w odcinku L4-L5 oraz L5-S1 (literka L oznacza okolice lędźwiową kręgosłupa, literka S okolicę krzyżową).
Niestety oprócz zmian w samych strukturach kostnych, chorobą objęte są również krążki międzykręgowe, są to struktury pomiędzy częściami kostnymi kręgów. Dodatkowo dochodzi do protruzji, czyli uwypuklenia jądra miażdżystego i ucisku na struktury nerwowe – z pewnością u mamy występują znaczne dolegliwości bólowe.
Dobra wiadomość dla Pani mamy – w badaniu nie stwierdzono żadnego guza czy przerzutów- a czasami pod postacią uporczywych bólów kręgosłupa kryje się właśnie choroba nowotworowa. W tym przypadku ta ewentualność została wykluczona. Nie ma również złamań patologicznych kręgów.
Ze względu na opis badania z pewnością konieczna jest konsultacja neurologiczna, lekarz zaleci zapewne konsultację z neurochirurgiem. Bez badania neurologicznego trudno mi określić, czy jest konieczna operacja neurochirurgiczna, jeżeli w badaniu neurologicznym są ubytki, to jest ona raczej wskazana.
Jeżeli chodzi o rehabilitację, to zdecydowanie najpierw powinna odbyć się konsultacja lekarska z pełnym badaniem neurologicznym, a ćwiczenia muszą być bardzo skrupulatnie dobrane.
Pozdrawiam