Jak zinterpretować wynik badania tomograficznego?

Mam 56 lat. Kilka lat temu bywało tak, ale kilka razy dosłownie, że jak coś chciałam powiedzieć, to był bełkot słów, ale to szybko minęło, głowa mnie czasem bolała. Ostatnio zauważyłam, że ucieka mi pamięć. Zapominam słów, ale po pewnym czasie wracają. Głowa mnie boli czasem. Tym się zaniepokoiłam i poszłam zrobić TK, wynik badania jest następujący: W płacie ciemieniowym po stronie prawej (sk17) hypodensyjne ognisko około 6 mm, najprawdopodobniej przebyty zawał; wskazana dalsza diagnostyka w badaniu rezonansu magnetycznego. Poza tym struktury mózgowe bez zmian ogniskowych. Układ korowy i pozostałe płynowe przestrzenie przymózgowe o szerokości w granicach norm bez przemieszczeń.

Jestem zaskoczona przebytym zawałem. Ja żadnego zawału nie przechodziłam, nigdy nie brałam żadnych leków, czasem przeciwbólowe, na nic nie choruję, oprócz kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego (przepukliny). Należę do osób z niskim ciśnieniem krwi. Badanie było bez kontrastu, nie wyraziłam zgody, ponieważ boję się skutków ubocznych. Bardzo proszę o interpretację wyniku i dalsze postępowanie. Jakie są przyczyny powstania tego ogniska? Czy to prowadzi do jakiejś groźnej choroby, a nawet śmierci? Jakie jest leczenie? Czy tylko farmakologiczne, czy również operacyjne? Na co zwracać uwagę? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie.

W wykonanym przez Panią badaniu tomograficznym są opisywane zmiany, które sugerują, że przechodziła Pani zawał mózgu, czyli udar niedokrwienny. Również opisywane przez Panią objawy (niewyraźna mowa, problemy z pamięcią) mogą świadczyć o przebytej chorobie. Jednak obraz w nie jest jednoznaczny i wymaga pogłębienia diagnostyki - lekarz radiolog zasugerował wykonanie badania rezonansem magnetycznym, jednak najlepiej, aby badania dodatkowe wybrał lekarz neurolog po zbadaniu Pani i pełnym zebraniu wywiadu.

Dokonanej zmiany się nie operuje. Przyczynić się do jej powstania mogły zaburzenia w krążeniu mózgowym. Obecnie ważne jest postępowanie zapobiegające ponownemu wystąpieniu udaru.
W pierwszej kolejności konieczne jest wyrównanie ciśnień tętniczych - proszę jednak ponownie sprawdzić, jakie są ich wartości. Wskazane jest również unikanie soli.
Proszę sprawdzić również, czy prawidłowe są poziomy glikemii, cholesterolu oraz czy prawidłowo funkcjonuje tarczyca.
Jeżeli pali Pani papierosy, wskazana jest rezygnacja z nałogu.
Również otyłość jest czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru.
Proszę udać się na wizytę do neurologa, po zbadaniu lekarz dobierze farmakoterapię.

Pozdrawiam