Jak zinterpretować wynik rtg?

Moja 14-letnia córka przeszła zapalenie płuc. Dziś zrobiłam kontrolne rtg i wynik jest następujacy: W polu środkowym i górnym zagęszczenie miąższu płucnego z wyraźnym centralnym przejaśnieniem. POZOSTAŁY MIĄŻSZ i śródpiersie w normie. R.: należy wykluczyć proces swoisty. W PIERWSZYM WYNIKU z 21.01.2010 rtg było: Masywne, plamiste zagęszczenia o charakterze zapalnym na granicy pola górnego i środkowego płuca lewego. Chciałam się dowiedzieć, co to oznacza?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jak się Pani zapewne domyśla, wynik nie jest prawidłowy. Osoba opisująca badanie sugeruje, że zmiana w płucu Pani córki wymaga wykluczenia "procesu swoistego", czyli inaczej mówiąc - gruźlicy.

Zmiany gruźlicze w badaniu rtg płuc mają pewne, specyficzne dla nich cechy - wygląd, lokalizację. Jednak samo zdjęcie rentgenowskie nie jest badaniem, na podstawie którego można postawić diagnozę. Być może opisywana niepawidłowość jest po prostu niedoleczonym do końca zapaleniem płuc spowodowanym przez inny drobnoustrój niż prątek gruźlicy.

Proszę koniecznie udać się jak najszybciej do lekarza. Córka będzie miała na pewno wykonane badania, m.in. próbę tuberkulinową, badanie bakteriologiczne i dopiero wtedy będzie można potwierdzić bądź wykluczyć rozpoznanie.