Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, by nie przytyć?

Witam serdecznie.

Po miesiącach wielu wyrzeczeń żywieniowych, oraz godzin spędzonych na siłowni, schudłam z 59 do 55 kg, przy wzroście 165 cm. Siłownia - 3 razy w tyg. (40 min. orbitrek, 30 min. ćwiczenia siłowe). Posiłki: Godz. 7 owsianka/kasza manna z mlekiem i np. rodzynkami + czerwona herbata. Godz. 11 marchew i jabłko/2kiwi/pomarańcz. Godz. 14.30 kasza, ryż brązowy, makaron razowy i surówki, sałatki i gołąbki, fasolka, polędwica, ryba lub drób + czerwona herbata. Godz. 18 1 kromka chleba razowego i pomidor/serek wiejski. W weekendy dodatek jako zamiennik np. drożdżówka, pizza itp. Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, by nie przytyć? Problem leży w psychice, ponieważ gdy zjem coś pysznego np. pączka, mam wyrzuty sumienia, jestem na siebie zła. Na jak wiele pyszności i jak często mogę sobie pozwolić? Obecnie spożywam od 1200-1400kcal, ile powinnam? Często jestem słaba, brak mi energii. No i czy mogę ograniczyć intensywność ćwiczeń oraz picie czerwonej herbaty? Praca siedząca, biurowa od 10.30 do 18.30, brak mikrofalówki i lodówki.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

Pani BMI wynosi 20, ma Pani zatem idealną masę ciała!

Przy Pani stylu życia i aktywności fizycznej powinno się spożywać minimum 1800 kcal. Nie ma problemu, aby trochę ograniczyła Pani aktywność fizyczną. Ważne jest aby uprawiać sport regularnie i z uśmiechem na twarzy. Może być to praca na siłowni lub od czasu do czasu zwykły spacer. Powinna Pani zmieniać rodzaj aktywności, aby zbyt szybko się nie zniechęcić i nie znudzić.
Jeśli chodzi o odstępstwa i słodycze w diecie, to przy takiej wadze nie musi się Pani aż tak ograniczać. Proszę ustalić sobie jeden dzień w tygodniu podczas, którego będzie Pani mogła zjeść coś niedietetycznego, na co ma Pani ochotę. Nie powinna mieć Pani wyrzutów sumienia, każdemu należy się jakaś przyjemność!

Czerwona herbata jest powszechnie stosowana przez osoby odchudzające się, bowiem przyspiesza przemianę materii. Proszę jednak pamiętać, że czerwona herbata nie spala tłuszczu. Może więc ją Pani swobodnie zastępować herbatą zieloną, białą czy owocową. Raczej powinno się unikać czarnej mocnej herbaty i kawy. Proszę również pamiętać o mineralnej wodzie niegazowanej i niesmakowej- około 1,5 l dziennie.

Pani jadłospis jest jak najbardziej odpowiedni. Proszę brać pod uwagę ilość spożywanych produktów spożywczych z rożnych grup.
Codziennie powinno się spożywać:
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych\
2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju)
1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe)
Osłabienie wynika prawdopodobnie z małej ilości dostarczanych kalorii.

Pozdrawiam