Jak zniwelować uszkodzenia komórek mózgowych powstałe w wyniku leczenia elektrowstrząsami (ECT)?

Szanowni Państwo! Jestem dojrzałą kobietą, której 22-letni syn rok temu przeszedł serię zabiegów ECT (elektrowstrząsów) jako formę leczenia depresji. 8 z nich na jedną półkulę, a ostatni na obie. Lekarz uświadomił syna o ewentualnych skutkach ubocznych typu przemijające zaburzenia pamięci wstecznej, ale ani słowem nie wspomniał o takich skutkach ubocznych jak trwała niepamięć bardzo wielu okresów z przeszłego życia, zapomnienie umiejętności czytania nut i grania na fortepianie (po 11 latach nauki!), niemożność kojarzenia różnych faktów, brak umiejętności koncentracji, niemożność uczenia się i przyswajania nowej wiedzy, aż po częściowy zanik inteligencji. Tylko dzięki temu, że lekarz skierowujący syna zmieniał miejsce pracy i od 1 stycznia opiekę na Nim przejął kolejny lekarz, który stwierdził, że terapię elektrowstrząsową trzeba natychmiast przerwać jako niedającą żadnych pozytywnych wyników, mój syn jeszcze funkcjonuje fizycznie. Bo psychicznie... Aż mi się serce kroi, patrząc, co się stało z tym tak zdolnym i z tak wysokimi ambicjami chłopakiem. Syn nie jest dziś w stanie ani studiować - przerwał studia, ani pracować - nie wytrzymuje psychicznego obciążenia i bardzo szybko staje się podirytowany, rozdrażniony i "wyprany" umysłowo, nie mogąc logicznie myśleć. Ze względu na to, że syn jest osobą pełnoletnią, ja jako matka nie mam prawa ingerencji w Jego leczenie. Nie mam prawa wiedzieć, jaki jest Jego obecny stan i jakie są prognozy Jego wyleczenia. Nadal mieszka z nami, rodzicami, i swoją studiującą siostrą. W domu większość codziennych rutyn podporządkowana jest synowi. Ma problemy ze spaniem. Zażywa obecnie lek przeciwdepresyjny i leki z grupy benzodiazepin. Zwracam się do Państwa z wielką prośbą o udzielenie mi informacji, w jaki sposób mój syn może odzyskać sprawność umysłu, czy są jakieś terapie powodujące zregenerowanie się zniszczonych ośrodków mózgowych? Jakie badania należy wykonać, by zdiagnozować stopień i uszkodzony ośrodek? Proszę również o nakierowanie mnie na odpowiednią literaturę, która opisuje zarówno pozytywne działanie, jak i negatywne. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i wierzę, że ten negatywny proces i stan mojego syna są odwracalne. Ruda
ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam.

Jednymi z objawów niepożądanych, mogących wystąpić po zabiegach elektrowstrząsowych, są zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci. Z czasem jednak ulegają one zmniejszeniu i mają tendencję do wycofywania się. Wystąpienia tak nasilonych objawów, jak Pani opisała, do tego występujących w tak długim okresie po terapii, nie wiązałbym z zastosowanym leczeniem. Dane na ten temat wskazują, iż nawet po 60 zabiegach ECT nie odnotowywano zaburzeń strukturalnych w mózgu (trudno więc mówić o śmierci neuronów).

Skoro syn leczony był tą własnie metodą, to przypuszczam, że jego stan podczas poprzedniego zaostrzenia choroby był niezwykle poważny i ciężki.

Przyczyn obecnych preblemów szukałbym właśnie w depresji (w której również występują ciężkie zaburzenia funkcji poznawczych) lub w innej, niezdiagnozowanej wcześniej chorobie. Fakt, iż syn choruje na depresję nie musi niestety oznaczać, iż nie ma innych problemów zdrowotnych. Proponowałbym skontaktowanie się z ośrodkiem prowadzącym pacjenta, znalezienie lekarza specjalizującego się w diagnostyce neuropsychiatrycznej.

Literatura na ten temat obejmuje podręczniki psychiatrii (najobszerniejsze to 3-tomowy podręcznik pod redakcją prof. Wciórki, dwutomowy podręcznik w wersji anglojęzycznej "Kaplan and Sadock's Synopsis of Psychiatry"). Jeśli chodzi o źródła internetowe, polecam strony, na których dostępne są pełne wersje prac: American Journal of Psychiatry - http://ajp.psychiatryonline.org - obecne na niej artykuły, mogące Panią zainteresować (pełne wersje dostępne opcjonalnie w zakładce "full text - pdf"):
http://ajp.psychiatryonline.org/article.aspx?articleid=176697,
http://ajp.psychiatryonline.org/article.aspx?articleid=175032.

Inne strony warte przejrzenia:
http://neuro.psychiatryonline.org,
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed,
http://www.cochrane.org.

Pozdrawiam serdecznie