Jak zwalczyć nerwicę lękową i depresję?

Mam nerwicę lekową i myślę że depresja gdyz codziennie przezywam smutek nie do wytrzymania, rodzice mnei nie rozumieja nikt nie optrafi mnie zrozumiec i pomoc. Przeżywam całą masę objawów nadmierne pocenie, bicie serac, bóle głowy, bóle kregosłupa, nudności itp.. i najgorsze lęk przed lekiem - stale. To już trwa prawie 4 lata.. serio nie daję rady. Chodziłęm do psychologa nic... brałem lekarstwa nic... (jestem przeciwny lekom) ostatnio czytałem artykul, że hipnoza jest skuteczna. Jak to zwalczyć

Dzień dobry. Pisze Pan, że chodził do psychologa. Jak długo? Czy odbył Pan psychoterapię? Psycholog to niekoniecznie psychoterapeuta. Terapia nie polega na jednym czy dwóch spotkaniach ale na kilkunastu lub kilkudziesięciu. Zalecam Panu udać się na konsultacje psychiatryczną i wspomóc się lekami oraz rozpocząć psychoterapię. Pozdrawiam.

W leczeniu zaburzeń o podłożu nerwicowym i/lub depresyjnym konieczna jest psychoterapia. Proszę pamiętać, że nie każdy psycholog ma kwalifikacje w zakresie psychoterapii. Proszę upewnić się, że specjalista, który Pana będzie prowadził posiada kwalifikacje właśnie w zakresie psychoterapii. Osobiście polecam nurt psychodynamiczny, w którym praca koncentruje się nad zmianą struktury osobowości w taki sposób, aby ustąpienie objawów miało charakter stabilny i trwały. Proszę jednak mieć świadomość, że jest to proces długoterminowy. Potrzeba czasu, cierpliwości i dobrej współpracy z rzetelnymi specjalistami. Proszę się nie łudzić i nie liczyć na cuda. Hipnoza jako taka nie wyleczy Pana z depresji, tym bardziej, że w naszym kraju jest niewielu specjalistów wykwalifikowanych w leczeniu hipnozą w sensie medycznym. Często hipnoza jest stosowana przez niewykwalifikowane osoby po jednym lub kilku kursach.
Co do leków, warto zastanowić się nad Pańskim negatywnym nastawieniem. Ludzie często boją się tzw. "psychotropów", lecz lęk ten wynika z niewiedzy. Oczywiście same leki nie wystarczą, lecz w połączeniu z psychoterapią mogą wspomóc proces leczenia. W niektórych przypadkach leki są koniecznoscią, w innych nie. Proszę skonsultować się z rzetelnym, doświadczonym lekarzem psychiatrą. Niektórzy lekarze psychiatrzy są również psychoterapeutami.