Jak zwalczyć rosnącą otyłość?

Dzień dobry, moja waga jest straszna przy wzroście 173 cm nie wiem co robić waże 95 kg zamieniam się powoli w potwora ja już tak nie chcę.

Witam,
Jakiej jest Pan/Pani płci i w jakim wieku?

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywnieniowe oraz mała aktywność fizyczna.
Zdarzają się jednak przypadki kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.  Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
•    niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.

Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków:
•    neuroleptyki (chlorpromazyna, haloperydol)
•    leki antydepresyjne (sole litu, doksepina, dezypramina)
•    leki przeciwpadaczkowe
•    sterydy, progestageny,
dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Czy Pani/Pana problem był już konsultowany ze specjalistą i wykluczono inne niż żywieniowe podłoże otyłości?

Fizjologiczna dieta odchudzająca, to taka, która powoduje utratę 0,5-1 kilograma tygodniowo. Utrata 1 kg tkanki tłuszczowej jest równoznaczna ze spaleniem, bądź nie dostarczeniem (poprzez zastosowaną dietę) 7 tysięcy kcal. Aby osiągnąć utratę masy ciała rzędu 0,5kg tygodniowo, trzeba stworzyć deficyt 500 kcal dziennie (czyli spożywać mniej o 500 kcal niż wynika to z normalnego zapotrzebowania organizmu). W przypadku utraty masy ciała rzędu 1 kg tygodniowo – należy „odebrać” organizmowi 1000 kcal dziennie.

Proszę o podanie większej ilości danych...wieku, płci, aktywności fizycznej, dotychczasowych diet i ich efektów.
Pozdrawiam