Jak żyć po zapaleniu wsierdzia?

Jak mam żyć po zapaleniu wsierdzia, które dostałem po operacji zastawki aortalnej, bajpasu na tętnicy wieńcowej. Miałem blok III stopnia. Po wyleczeniu zapalenia i oczyszczeniu krwi oraz nerek wszczepili mi rozrusznik. Byłem 35 dni na rehabilitacji, mija już pól roku od operacji (6 czerwiec), a mnie jeszcze boli klatka piersiowa, boli mnie w prawej piersi i pod prawą łopatką, nie mogę spać na boku, jak usnę to mam straszny ból. Po konsultacji z dermatologiem zagoiłem dolną część rany z pobrania żyły lewej nogi. Są chwile, że mnie strasznie boli w kostce. Jak mam żyć, żeby nie złapać zapalenia. Zdążyłem już złapać zapalenie oskrzeli i wyleczyłem. Jestem teraz na zasiłku rehabilitacyjnym z ZUS (4-m-ce) do 27 III 2013. Czy mogę starać się o sanatorium z ZUS. Mam 63 lata i jeszcze pracuję na stanowisku kierownika robót, ciągle w terenie czy lato, czy zima. Proszę o radę.

Witam! Dolegliwości bólowe oraz dyskomfort odczuwany przez Pana mogą wynikać z przebytej operacji oraz implantacji układu stymulującego. Niestety taki dyskomfort jest częsty, ale z czasem ustępuje. W Pana przypadku dolegliwości trwają dość długo. Jednakże jeśli zastosował się Pan do zaleceń lekarza implantującego stymulator to powinien mieć Pan już za sobą wizytę kontrolną, podczas, której oceniono pracę urządzenia jak również jego umiejscowienie oraz gojenie loży stymulatora. Jeśli nie stwierdzono nieprawidłowości to nie ma powodów do niepokoju i wystarczy doraźne stosowanie leków przeciwbólowych. Jeśli jednak dolegliwości są bardzo nasilone warto wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej, aby ocenić umiejscowienie elektrod. Pana serce mocno ucierpiało w ostatnim czasie, co mogło doprowadzić do przewlekłej niewydolności serca. Bardzo dobrze, że stara się Pan unikać infekcji. Proponuję unikać dużych skupisk ludności takich jak np. hipermarkety, galerie handlowe itd. Unikać przegrzewania, przeziębienia organizmu. Warto również rozważyć sezonowe szczepienie przeciwko grypie. Jeśli już zdarzy się infekcja wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu dokładnego zbadania Pana oraz zlecenia odpowiedniego leczenia. Niestety nie ma innych metod profilaktyki infekcji górnych dróg oddechowych. W Pańskim przypadku może się Pan ubiegać o skierowanie do sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS, aczkolwiek zawsze ostateczne decyzja należy do lekarza orzecznika ZUS. W celu uzyskania wniosku proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego lub lekarza prowadzącego. Pozdrawiam serdecznie!