Nerwica lękowa - jak z nią żyć? Czy leki na nerwicę stosuje się do końca życia? Czy leki na nerwicę uzależniają?

Dzień dobry mam na imie Zofia i mam 43 lata. Od pewnego czasu cierpie na nerwice lekową. To jest jak zycie w wiezieniu. Jakos sobie radze , ale nie chce jakos - chcę normalnie. Przepisano mi sedam 3mg na objawy lękowe. Biore go 3x1/2 tab. Boje sie uzaleznienia, ale wlasciwie nie wiem dlaczego, bo tak naprawde mysle, ze lepsze zycie z sedamem niz bez niego. Dlaczego wszyscy boja sie uzależnienia od leków, jakie sa powody. Przeciez jesli lepiej czujemy sie dzieki jakiemus lekarstwu to dobrze, bo nareszcie zyjemy prawie jak normalni ludzie. Czy do konca zycia brac np. sedam czy szukac innej pomocy. Czy z czasem trzeba będzie zwiększać dawkę tego leku, bo organizm za bardzo się do niego przyzwyczai? Czy to w dłuższej perspektywie jest bezpieczne? Bardzo chcę zapanować nad nerwicą i zacząć normalnie żyć. Zrobię wszystko.
Proszę o odpowiedz.Pozdrawiam.

Witam
Nerwicę lękową to zaburzenie , będące skutkiem długotrwałego stresu, który powoduje rozregulowanie autonomicznego systemu nerwowego. To właśnie ASN odpowiada za procesy akcja-reakcja oraz hamowania reakcji w sytuacjach odpoczynku. W wyniku długotrwałego stresu psychologicznego, rozumianego szerzej niż stres normalny, system odpornościowy ulega przeciążeniu, co jest przyczyną zaburzeń funkcjonowania zarówno afektywnego, jak i behawioralnego. Nerwicy lękowej towarzyszy niezdefiniowany niepokój. Jest to najdotkliwszy objaw nerwicy. Lęk pojawia się w sytuacjach nie postrzeganych przez jednostki zdrowe jako zagrażające. Nerwica lękowa posiada kilka podrodzajów. W Polsce obowiązuje klasyfikacja ICD-10..Do grupy zaburzeń lękowych należą następujące podgrupy: fobie , zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia - reakcje na traumatyczne wydarzenia,
zaburzenia dysocjacyjne, zaburzenia somatyczne, dystymia i inne zaburzenia lękowo-nerwicowe. Często dla osoby,, pojawiający się lęk jest czymś niezrozumiałym i sam w sobie jest powodem wzmocnienia poczucia niepokoju. Lęk nie posiada w nerwicy lękowej swojej realnej przyczyny. Lęk nerwicowy może mieć charakter napadowy lub ciągły. Zazwyczaj z napadowym charakterem lęku, wiąże się jego duża siła. Wiele osób twierdzi, że lęk ma największe natężenie w nocy. Zazwyczaj jest to lęk przed śmiercią własną lub osoby bliskiej oraz niepokój o przyszłość.
Nerwica lękowa wpływa także na ciało. W większości przypadków nerwica przybiera charakter somatyczny. Do częstych objawów somatycznych należą migrenowe bóle głowy, kołatanie lub nerwica serca, podwyższone tętno, nadmierne pocenie się, nerwica żołądka czy napięcie mięśniowe. Czasem do wtórnych objawów nerwicy należy między innymi szczękościsk oraz nadciśnienie tętnicze.
Objawy somatyczne mają destrukcyjny wpływ na organizm, dlatego nerwica lękowa jest zaburzeniem, które należy leczyć. Pomoc odnajdziemy w gabinecie psychiatrycznym i psychologicznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy, jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Jeśli jest Pani pod stałą opieką lekarza , który przepisuje leki, mówi mu Pani jak się Pani po lekach czuje, o wszystkich poprawach nastroju i jego pogorszeniu , nie ma obawy , że uzależni się Pani od leków, stała opieka lekarza pomoże dopasować najbardziej odpowiednie leczenie i najważniejsze są efekty. Myślę , że podjęcie psychoterapii pomogłoby Pani na dłuższą metę radzić sobie z nawrotami , wzmocnić samoocenę, i poukładać sprawy .
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta

Witam
Sedam jest lekiem uzależniającym psychicznie i fizycznie, należy go przyjmować ściśle w/g zaleceń lekarza, podobnie jest z odstawianiem.Ludzie boją się uzależnienia od leków powodujących uzależnienie ponieważ po pewnym czasie stosowania coraz trudniej funkcjonować bez niego, a jego brak w organizmie wywołuje przykre dolegliwości.Proszę wziąć pod uwagę, że lek niweluje jedynie objawy na krótki czas, nie likwiduje przyczyny.
Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem leczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia. Myślę, że powinna Pani zastanowić się nad podjęciem psychoterapii.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak