Jaka antykoncepcja byłaby najbardziej wskazana w moim przypadku?

Mam 31 lat. Nigdy nie byłam w ciąży i jak na razie nie planuje. Przez ostatnie sześc lat z niewielkimi przerwami, stosowałam różne tabletki antykoncepcyjne. Każdą zmianę leku konsultowałam ze swoim ginekologiem i za każdym razem byłam pewna, że tym razem dobrze trafił w lek. Niestety skutki uboczne dawały o sobie znać: odczuwałam wzrost łaknienia, stany depresyjne, zmiany nastroju. Do tego doszły problemy z cerą, wypadanie włosów, przyrost wagi. Po tych sześciu latach przytyłam ponad 10kg i nadal walczę z nadwagą. Po trzyletniej przerwie chciałabym na nowo stosować antykoncepcje, ale nie wiem jaką. Wiem natomiast, że do antykoncepcji doustnej wrócić nie chce. Stosowanie samej prezerwatywy nie wzbudza we mnie zaufania. Czy plaster byłby dla mnie odpowiedni? Czy lepiej jakaś inny wariant np: wkładka, spirala? Dodam jeszcze, że mam dość obfite i momentami bolesne miesiączki, a gdzieś wyczytałam, że w tym przypadku spirali stosować nie można. Proszę o radę. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Aktualnie, dzięki zaawansowaniu technologii medycznych, rynek farmaceutyczny dysponuje różnymi metodami antykoncepcyjnymi. Proszę jednak pamiętać, że na podstawie tak krótkiego wywiadu, jaki Pani zamieściła, nie ma możliwości ocenić, która z metod byłaby dla Pani najbardziej odpowiednia. W tej sprawie powinien Pani pomóc specjalista ginekolog. Po pierwsze zbierze on dokładny wywiad, po drugie zbada Panią a po trzecie zleci i następnie oceni badania dodatkowe. Działania te mają na celu dobranie najbardziej odpowiedniej formy antykoncepcji.
Wśród metod, które są do dyspozycji znajdują się:
- antykoncepcja hormonalna (tabletki, iniekcje, plastry)
- metody mechaniczne,
- metody chemiczne,
- wkładki maciczne.