Jaka antykoncepcja po zakrzepicy?

Witam serdecznie.Latem po upadku z roweru przeszłam zakrzepicę żyły odpiszczelowej,wcześniej brałam Microginion 21,po wystąpieniu zakrzepu przerwałam branie hormonów,brałam zastrzyki z heparyną,potem Vessel Due i teraz mam problem jaką antykoncepcję zastosować.Proszę o poradę,czy w moim przypadku można założyć Mirenę czy może minipigułka?Z Microginionu i podobnych dwuskładnikowych tabletek wolę zrezygnować,bo boje się zakrzepicy.Mam 42 lata i potrzebuję skutecznej antykoncepcji.Dziękuję.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Ponieważ przebyła Pani zakrzepicę żylną, stosowanie tabletek dwuskładnikowych rzeczywiście jest u Pani przeciwwskazane. Wśród metod, które mogłaby Pani jednak stosować znajdują się:
- minipigułka,
- iniekcja lub implant progestagenowy,
- miedziana lub hormonalna wkładka domaciczna.
O tym, która z tych metod może być u Pani zastosowana (oraz będzie najlepsza), powinna Pani zdecydować wspólnie ze specjalistą ginekologiem.