Jaka dieta będzie dla mnie skuteczna?

Mam 78kg., 44lat jestem aktywna. Stosowałam dietę tzw. proteinową, czyli dukana. W mojej rodzinie występuje nadwaga u rodziców i siostry. Nie byłam u lekarza, bo nie wiem, gdzie znajduje się w trójmieście przychodnia leczenia odżywiania. Mój jadłospis składa się: kawa z mlekiem o 10. Śniadanie 2 kanapki z sałatą i serem żółtym herbata o 12. Obiad fasolka po bretońsku napój 17. Kolacja, jabłko herbata weekend podobnie. Choruję na nadciśnienie tętnicze. Bardzo proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam,

Nie napisała Pani jakiego jest wzrostu, dlatego nie mogę określić, czy ma Pani nadwagę. Pani jadłospis jest niezbilansowany i nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Wzrost masy ciała można zastopować wprowadzając zmiany nawyków żywieniowych:
- regularne jedzenie 4-5 posiłków, co 2-3 godziny
- posiłki powinny być małe objętościowo i lekkostrawne
- spożywanie dużych ilości warzy, do każdego posiłku
- spożywanie nie więcej niż 2 porcji owoców dziennie
- spożywanie chudych produktów mlecznych, ryb (także tłustych), drobiu bez skóry, chudego mięsa
- unikanie tłustych mięs, podrobów, tłustych wędlin, tłustych produktów mlecznych, słodyczy, produktów typu fast-food, słonych i tłustych przekąsek i napojów gazowanych

Pani obecny jadłospis zawiera zbyt małe ilości posiłków, węglowodanów złożonych, warzyw oraz białka.
Codziennie proszę spożywać
5 porcji produktów zbożowych
4 porcje warzyw
3 porcje owoców
2 porcje produktów mlecznych
2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego)
1 porcję mięsa, ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych)

Dodatkowo proszę unikać produktów solonych oraz z dodatkiem soli (przekąski, paluszki, krakersy, ser żółty, wędliny, gotowe dania w proszku, ryby wędzone, produkty typu fast-food, przyprawy typu warzywko). Proszę czytać etykiety i wybierać produkty o małej zwartości sodu. Proszę się również zapoznać z artykułami na temat zdrowych nawyków żywieniowych http://portal.abczdrowie.pl/dieta-srodziemnomorska, http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia, http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski

Proszę również pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam.