Jaka dieta przy łamliwych paznokciach?

Jakich witamin brakuje, kiedy łamią sie paznokcie? Co Państwo polecają jeść, aby uniknąć takich sytuacji?

Dobry wieczór! Problem z rozdwajaniem i łamaniem się paznokci może być skutkiem np. częstego moczenia rąk czy używania detergentów. Jeśli nie są to uszkodzenia mechaniczne warto zastanowić się nad wykonaniem badań krwi i wizytą u lekarza w celu zdiagnozowania przczyny. Często zmiana diety i stylu życia wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.

Niedobory pewnych składników w diecie mogą przyczyniać się do rozdwajania paznokci i wypadania włosów. Suplementy wspomagające ich stan zawierają w swoim składzie substancje tj.:skrzyp polny, cynk, niacyna, wit. E, B6, B12, B1, wapń, kwas EPA, DHA. Proszę pamiętać, że źródłem tych substancji są również produkty naturalnie występujące w diecie np. produkty pełnoziarniste ( ryż brązowy, chleb razowy), orzechy włoskie, ryby morskie, oleje roślinne, produkty mleczne.
Pozdrawiam i zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Dieta poprawiająca stan paznokci powinna być bogata w żelazo, wapń, biotynę, witaminę A, kwas foliowy i witaminy z grupy B oraz krzem, cynk i magnez, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Żelazo znajdzie Pani w: czerwonym mięsie, podrobach, żółtkach jaja, szpinaku, natce pietruszki. Wapń występuje w dużych ilościach w mleku i jego przetworach. Biotynę można znaleźć w produktach sojowych
Niełuskanym ryżu (ryż dziki, naturalny brązowy). Kwas foliowy ma Pani w soczewicy czerwonej i zielonej. Witaminy z grupy B znajdują się we wszystkich płatkach zbożowych, kaszach oraz ziarnach i nasionach. W cynk obfitują płatki żytnie, płatki owsiane, płatki pszenne, zarodki pszenne, siemię lniane.

Trzeba także pamiętać o tym, żeby każdego dnia wypijać ok. 2 litrów niegazowanej, naturalnej wody mineralnej, która oczyszcza organizm z toksyn.

Dieta powinna być urozmaicona.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk