Jaka dieta w hemohromatozie?

Co jesc a czego unikac w hemohromatozie?

Dzień dobry,

Hemochromatoza to choroba charakteryzująca się odkładaniem jonów żelaza. W zwązku z tym należy unikać produktów bogatych w te właśnie jony: mięsa czerwone (wołowina, wieprzowina, kaczka, jagnięcina, kaszanka, wędliny z wymienionych mięs), a także kakao, czekolada > 50% kakao, a także suszone morele.

Przede wszystkim nie wolno pić alkoholu (w tym piwa).
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Warto uważać też na podroby: wątróbka, kaszanka, salceson, żółtko jaja oraz strączkowe: soja, fasola, groch. Nie przyjmować suplementów z żelazem, wspomagać watrobę dozwolonymi lekami ( po uzgodnieniu z lekarzem). Pozdrawiam

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Należy bezwzględnie unikać przyjmowania preparatów żelaza oraz witaminy C. Również alkohol ma niekorzystne działanie w przebiegu choroby. W diecie proszę ograniczyć bogate w dobrze przyswajalne żelazo czerwone mięso i podroby oraz cytrusy (ze względu na witaminę C). Produkty zalecane to ryby, drób, królik, jaja, oliwa, olej lniany, owoce jagodowe, melony, bataty, awokado, kasza gryczana, siemię lniane, sezam. Do picia kawa, herbata, zielona herbata. Niektórzy dopuszczają czerwone wino.