Jaką dietę mam stosować, skoro mam 13 lat?

Mam 13 lat i ok. 157 cm wzrostu, ważę chyba 60/65 kg. Chodzę do 6 klasy. Na WF-ie jestem bardzo aktywna, ponieważ lubię ćwiczyć, nawet jak jestem po chorobie, to chcę już ćwiczyć. W domu siedzę przed komputerem nie więcej niż 2 lub 3 godziny, choć w dni szkolne godzinę. Kolację jem ok. 7 godziny, choć czasem, gdy coś oglądam później, to zjem kromkę suchego chleba, ponieważ staram się uważać jak dużo jem. Co do tego to w domu jem śniadanie, potem w szkole też 2,3 kromki, potem oczywiście obiad, no i zawsze coś jeszcze przekąszę sobie. Czasami w domu ćwiczę, bardzo rzadko, ale jednak czasem. Gdy przychodzę do domu ze szkoły, to często idę na boisko i siedzę 3-4 godziny, gram w siatkę, kosza i nogę. Tak wygląda mniej więcej mój tryb życia.

13 LAT ponad rok temu

Witam,

To, czy ważysz 60, czy 65 kg, to duża różnica.
Stosując dietę samodzielnie, możesz sobie zaszkodzić - doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, opóźnić wzrost oraz obniżyć tempo metabolizmu (wszelkiego rodzaju diety <1000 kcal, głodówki przynoszą efekty, ale tylko tymczasowe - potem przytyjesz z nawiązką).

Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia. Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwo przyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast food, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam