Jaką dietę stosować, by schudnąć 5 kg?

Witam, mam 21 lat, waga wynosi 55 kg, natomiast wzrost 163. Moje pytanie brzmi następująco, otóż jaka dieta byłaby dla mnie najbardziej odpowiednia, aby zrzucić 5 kg, oczywiście stosując przynajmniej 3 razy w tygodniu jakiekolwiek ćwiczenia? I tu też stawiam pytanie, jakiego rodzaju miały to by być ćwiczenia i przez jaki czas je należałoby je wykonywać? Przykładowo mogę podać swój dzisiejszy jadłospis: I śniadanie: 2 kromki chleba razowego, bez masła z plasterkiem szynki oraz z plasterkiem twarogu chudego i dodatkiem papryki; II śniadanie: jabłko; Obiad: kotlet z piersi kurczaka w panierce, kilka łyżek kaszy gryczanej oraz kilka łyżek surówki z koperkiem i kapustą kiszoną; Kolacja: serek wiejski lekki z pomidorkami. Piję przynajmniej 1,5 l wody. Dodatkowo: bieg przez 45 min., a następnie brzuszki. Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

Witam!

Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa, co oznacza że nie powinnaś się odchudzać. Proponuję zapoznać się z zasadami żywienia i sprawdzić, czy nie popełniasz podstawowych błędów żywieniowych, aby w przyszłości uniknąć nadwagi. Zacznij wprowadzać zmiany powoli, tak abyś nie straciła motywacji.
Pamiętaj, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze jedz śniadanie, proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli możesz sięgnąć po omlet z mąki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiście z warzywami.

Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb, czyli owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe - fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).

Pamiętaj również o uprawianiu sportu, który nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg, ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie, aerobic, jogging czy jazdę na rowerze lub orbitreku, ale najlepiej jak znajdziesz ćwiczenia które nie znudzą i najbardziej będą Ci odpowiadać. Do tego można dodać codzienną gimnastykę po około 15 minut. Częstsza aktywność fizyczna nie jest potrzebna, ponieważ po pierwsze nikt nie ma na nią czasu, a po drugie kiedy motywacja zmaleje i zaczniemy ćwiczyć rzadziej tkanka tłuszczowa znowu zacznie się odkładać.

Pozdrawiam serdecznie