Jaką dietę stosować po oddaniu nerki?

Około miesiąca temu oddałam nerkę i potrzebuję informacji na temat tego co powinnam jeść i pić. Dostałam zalecenia tylko, że powinnam stosować dietę lekkostrawną i dużo pić, próbowałam uzyskać więcej informacji w internecie na różnych forach, ale bezskutecznie. Chodzi na przykład o różnego rodzaju używki tzn. alkohol, kawa, papierosy, napoje energetyczne itp. Wiadomo, że w dużych ilościach te wszystkie używki są szkodliwe dla człowieka z dwiema nerkami, ale czy w mniejszych ilościach i po krótkim okresie po operacji można pozwolić sobie np. na jedną puszkę napoju energetycznego?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Nie ma danych by np. jedna puszka napoju energetycznego była bardzo szkodliwa na nerki. Podobnie jest z kawą i z małymi dawkami alkoholu. Jednak tylko w rozważnych ilościach. Co do diety - powinna być rzeczywiście lekkostrawna, nie należy przesadzać z białkiem i solą, oraz  uważać na węglowodany (zwłaszcza jeżeli są predyspozycje rodzinne do cukrzycy).
Dobra jest duża ilość wody niegazowanej (ale nie wysokozmineralizowanej). Ponadto szczególnie należy uważać na leki nefrotoksyczne - wśród tych dostępnych bez recepty - szczególnie na leki przeciwbólowe (NLPZ).

Ponadto należy wykonywać okresową kontrolę parametrów nerkowych - częstość  w zależności od wskazań lekarza prowadzącego.

Serdecznie pozdrawiam!