Jaką dietę zastosować przy nadciśnieniu tętniczym?

Witam mam na imię Łukasz mam 19 lat, 190cm wzrostu i ważę aż 140kg chciałbym się dowiedzieć jaką dietę powinienem zastosować, dodam jeszcze, że przez otyłość mam nadciśnienie tętnicze krwi ale nie zażywam proszków na stałe( w sumie w ogóle ich nie biorę) POZDRAWIAM

Obecnie bardzo popularną dietą stosowaną przy nadciśnieniu jest dieta DASH, która opiera się na diecie śródziemnomorskiej. Wprowadza ona ograniczenie spożycia soli, przy czym należy pamiętać, iż nie chodzi jedynie o dosalanie potraw podczas gotowania a należy również pamiętać, że jest to często dodawany składnik do żywności przetworzonej.W tej metodzie żywienia zalecane są takie produkty jak : warzywa, owoce, chudy nabiał i mięso, ryby, produkty zbożowe oraz orzechy i nasiona. Niewskazane produkty to przede wszystkim te bogate w tłuszcze nasycone i cholesterol czyli na przykład tłuste mięsa i konserwy mięsne oraz słodycze bogate w cukry proste. Przy odpowiednio ilościowym doborze produktów, uda Ci się zredukować masę ciała co znacząco powinno złagodzić problem nadciśnienia w tak młodym wieku.

Witam,
przy nadciśnieniu tętniczym najlepszą dieta będzie dieta niskosodowa ( z ograniczeniem soli) oraz dieta DASH.
Bardzo dobre efekty w obniżeniu ciśnienie osiąga się przez zmniejszenie masy ciała, na początek 10 % masy ciała już może przynieść efekt terapeutyczny.
Pozdrawiam

Jeżeli lekarz zalecił Panu zażywanie leków obniżających ciśnienie krwi to powinien jej Pan brać ponieważ wysokie ciśnienie krwi prowadzi do wielu powikłań.
Oczywiście ciśnienie można obniżyć dietą. Już sam spadek masy ciała spowoduje obniżenie ciśnienia dlatego powinien Pan stosować dietę redukującą w celu obniżenia masy ciała do wartości prawidłowej (BMI w zakresie 18,5-25). Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka (uwaga - modne diety wysokobiałkowe podwyższają ciśnienie krwi), nieco ograniczoną ilość tłuszczu i węglowodany złożone. W przypadku nadciśnienia koniecznie należy ograniczyć sól w diecie - nie tylko mniej solić ale też unikać wszelkich produktów przetworzonych, które zawierają dużo soli i glutaminianu sodu. Są to produkty takie jak zupki w proszku, fixy, sosy sałatkowe, dania gotowe, chipsy, paluszki, wędzone mięso, konserwy itp. Zwykłą sól można zastąpić solą potasową. Należy również zadbać o odpowiednią podaż potasu w diecie poprzez spożywanie ziemniaków, pomidorów czy bananów. Z diety powinien Pan także wyłączyć mocną kawę, mocną herbatę i alkohol, gdyż wszystkie te napoje podnoszą ciśnienie krwi.