Jaka długość penisa ma wpływ na ból podczas seksu?

Mam 34 lat, jestem kobietą. Od 6 lat jestem z jednym, stałym partnerem - mężem. Mój mąż nie jest moim pierwszym partnerem, ale jest pierwszym partnerem, z którym współżyję regularnie - czyli codziennie. Wcześniej miałam stosunki płciowe różnie, czyli raz na miesiąc, czasami 3 miesiące, a nawet parę miesięcy przerwy. Nie odczuwałam bólu podczas seksu (chyba, że były to trochę mocniejsze ruchy partnera, to odczuwałam ból). Teraz, od około 4 lat, odczuwam ból podczas seksu, bardzo podobny jak opisywała moja poprzedniczka (31 lat, głównie odczuwalny ból w okolicach prawego jajnika i mam uczucie jakby był tam ogromny promieniujący wrzód. Byłam u ginekologa. Stwierdził, że to boli mnie macica.). NURTUJE MNIE I MOJEGO MĘŻA, CO MA WPŁYW NA TEN BÓL I JAKA JEST TEGO PRZYCZYNA, CZY TO ZJAWISKO JEST CZĘSTE I NORMALNE U KOBIET, A MOŻE TO JEGO ROZMIAR MA WPŁYW? Mój mąż ma wielkość członka tak około 14-15 cm w zwodzie - zależy od stopnia podniecenia. On uważa, że ma małego i to nie możliwe, że mnie uderza w macicę, bo nawet nie dosięga, ja natomiast wyraźnie czuję, jak mnie dotyka. Albo twierdzi, że jak byłby dłuższy, tak 18 do 20 cm, to by było dla mnie lepiej i dla niego, i nie byłoby tego bólu. Czy wielkość penisa ma znaczenie na organy płciowe kobiet, czy te objawy są z powodu wielkości, a może częstotliwości stosunków płciowych, a może zupełnie co innego wpływa na ten stan? DZIĘKUJĘ Z GÓRY ZA ODPOWIEDŹ, POZDRAWIAM

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dla większości kobiet uderzenie penisa w szyjkę macicy w trakcie stosunku jest wielce nieprzyjemne i może powodować ból, który nie pozwoli kontynuować dalej stosunku. Dlatego zbyt długi penis wcale nie jest zaletą mężczyzn, a "dziki" stosunek w ich wykonaniu może się bardzo szybko skończyć z powodu dyskomfortu kobiety. Jaka długość jest za duża - to zależy oczywiści od długości pochwy partnerki seksualnej. Zazwyczaj jest 7-8 cm (choć w czasie stosunku pochwa może się wydłużać). Nie cały penis oczywiście penetruje pochwę i dlatego seks jest możliwy bez większego dyskomfortu.

Proponuję spróbować uprawiać seks w pozycji na łyżeczkę, bez nadmiernego odchylania się od siebie. Jest wtedy mniejsza penetracja. Jeśli dolegliwości ustąpią, najwyraźniej to było ich przyczyną.

W przeciwieństwie do poprzedniczki nie wspomniała Pani nic o badaniu USG jajników. Rzadko bywa, aby dolegliwości bólowe jajnika były ograniczone tylko do stosunku płciowego, ale mimo to warto wykluczyć inne przyczyny właśnie poprzez to badanie (np.: torbiel jajnika, ognisko endometriozy itp.).