Jaka jest bezpieczna dawka witaminy A?

Jestem w 13 tyg. ciąży i przeczytałam, że zbyt duża dawka tej witaminy A jest bardzo szkodliwa dla płodu. Dlaczego więc w tabletkach dla kobiet w ciąży jest aż 3 mg beta-karotenu, skoro dzienne zapotrzebowanie jest sporo niższe? Dochodzi jeszcze przyjmowanie jej z pożywieniem. Jak nie przedawkować?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
witamina A może zabezpieczać przed wystąpieniem przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, rzucawki oraz upośledzeniem wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. Zaleca się, aby dzienna dawka witaminy nie przekraczała 3000 mikrogramów retinolu.
Pojęcie witaminy A obejmuję grupę związków o podobnej budowie, do której należą: retinol, karoteny beta, alfa, gamma, retinal oraz kryptoksantyna. Opracowano zasady przeliczania poszczególnych retinoidów na aktywność retinolu.
Jednostką przeliczeniową jest ekwiwalent retinolu (RE), który się równa 1 mikrogramowi retinolu lub 6 mikrogramom beta-karotenu. Dlatego dawka 3000 mikrogramów retinolu nie jest równoważna 3000 mikrogramom beta-karotenu. Dlatego można dostarczać te substancje również z pożywieniem.
Pozdrawiam