Jaka jest możliwość ciąży po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej?

Witam, przez ostatni rok brałam regularnie tabletki Y**. Zdecydowałam jednak, że je odstawię. Podczas ostatniej tabletki placebo współżyłam (miałam wtedy miesiączkę 2 dzień). W ciągu 40 godzin od stosunku zażyłam antykoncepcję po. Czy istnieje możliwość zajścia w ciąże? Kiedy mogłabym zrobić test? Od tabletki "po" minęło 40 godzin - boli mnie brzuch i podczas porannej toalety zauważyłam trochę krwi podczas oddawania moczu. Proszę o poradę. Pozdrawiam, EWA

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Objawy, które się pojawiły po przyjęciu leku są jego działaniami niepożądanymi. Zdarza się, że po jego przyjęciu pojawiają się dolegliwości bólowe brzucha oraz plamienia. Dolegliwości te powinny ustąpić.

Niestety zdarzają się przypadki,że pomimo przejęcia tabletki dochodzi do zapłodnienia. Nie chroni ona w 100% przed ciążą.

Test ciążowy można wykonać po około 2 tygodniach od stosunku. Gdyby wynik był negatywny a nadal by miała Pani wątpliwości należy go powtórzyć po tygodniu.

Pozdrawiam