Jaka jest norma wyniku PSA?

Witam, bardzo proszę o pomoc, bo zaraz przez te wszystkie normy i wyniki po prostu zwariuję. Szukałem informacji w internecie, ale to tylko pogorszyło sprawę. Otóż dlaczego wszędzie czytam że norma PSA to 4,00 a na moim badaniu jest wpisane że prawidłowy wynik to poniżej 1,4? Od czego to zależy? Dlaczego informacje są takie rozbieżne? Jaka jest tego przyczyna i dlaczego jedne laboratoria mają takie normy, a inne zupełnie odmienne? Czy normy nie powinny być takie same wszędzie? Przecież to zwariować można jak się to porównuje. Człowiek po otrzymaniu wyników nie wie, czy jest coś nie tak z jego zdrowiem, czy też jest wszystko w porządku. Proszę o wyjaśnienie. Dziękuję.

Witam, powszechnie używana norma stężenia PSA w surowicy wynosi od 0,0 do 4,0 ng/ml (nanogramów na mililitr). O wyjaśnienie tej rozbieżności proszę zwrócić się do laboratorium, które badanie wykonywało. Pozdrawiam RH

Lek. Daniel Lewczak Urolog

Witam
niektóre laboratoria uzależniają normę od wieku chorego, moze dlatego tak akurat napisano.
Tak naprawdę nie ma to az tak wielkiego znaczenia.
PSA jest wynikiem który wraz z danymi klinicznymi i badaniem pacjenta może być interpretowany.
Sama wartość PSA poniżej 4,0 (szeroko pojęta norma) nie wyklucza nowotworu prostaty.
Zachęcam do wizyty u urologa
pozdrawiam