Jaka jest przyczyna krwawienia po stosunku seksualnym?

Witam. Mam 24 lata, pod koniec zeszłego roku odstawiłam po 2 latach tabletki antykoncepcyjne. Zaraz po odstawieniu miałam okres dwa razy w jednym miesiącu, potem za 21 dni a następne dwa po 28 dniach. A niby miało się uregulować. Co mnie lekko dziwi, objawy nadchodzącego okresu tj. ból piersi, senność, bóle krzyża pojawiają się co drugi miesiąc i są dość silne. Od dwóch miesięcy spotykam się z kimś, regularnie współżyjemy. Nie zawsze się zabezpieczamy. Teraz jestem tydz. przed @ i przy naszym ostatnim zbliżeniu pojawiła się krew. Nigdy mi się nic takiego nie przydarzyło, a seks nie był "gwałtowny". Nie mam także objawów zbliżającej się @ oprócz lekko bolących piersi, śluz biały gęsty. Cytologię miałam robioną w lipcu zeszłego roku i nic nie wykazała. A teraz wizytę mam dopiero w kwietniu. Stąd moje pytanie- jaki może być powód takich dziwnych miesiączek, że jednego miesiąca wszystko mnie boli i nie obejdzie się bez środków przeciwbólowych, a następnego jakbym wcale nie miała @? No i skąd to krwawienie, bo w sumie to mnie najbardziej martwi? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Najczęstsze przyczyny krwawienia kontaktowego (po stosunku) z dróg rodnych to zmiany organiczne (nadżerka, dysplazja szyjki macicy, polipy macicy, torbiele jajnika) oraz zakażenia bakteryjne, grzybicze, pierwotniakowe czy wirusowe. Właśnie takie przyczyny należy wykluczyć w pierwszej kolejności.

W opisanej sytuacji trudno wskazać dokładną przyczynę bez dokładnego badania i ewentualnych badań dodatkowych np cytologia szyjka macicy czy USG dopochwowe. Dopiero po ustaleniu dokładnej przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Trudno wskazać przyczynę specyficznej cykliczności objawów PMS. Cykle o długości 28 dni są najbardziej fizjologicznymi cyklami miesięcznymi, wobec tego  nie ma powodów do niepokoju.
Wskazana jest szybka konsultacja ginekologiczna.

Redakcja abcZdrowie.pl