Jaka jest przyczyna pojawiania się wylewów podskórnych?

Witam, mam 33 lata, płeć żeńska. Od dłuższego czasu leczę się na chorobę hashimoto. Niedawno pojawiły mi się na nogach , tj. na łydkach wylewy podskórne (ciemne siniaki). Dodam, że nigdzie się nie uderzyłam. Czy choroba hashimoto może powodować wylewy podskórne? Wygląda to okropnie, jakby ktoś mnie uderzył. Nic jednak podobnego nie miało miejsca. Zastanawiam się, czy wylewy podskórne mogą być objawem jakiegoś innego schorzenia? Jeżeli tak, to jakiego? Czy robić jakieś badania na to? Jak w ogóle powinnam postąpić? A może to minie i już się nie pojawi? Może naiwnie to brzmi, ale już sama nie wiem co mam robić. Zgłosić się z tymi objawami do lekarza? Proszę o odpowiedź, co może być tego przyczyną?
33 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Przyczyną opisanych wylewów podskórnych są zwykle tzw. skazy krwotoczne, których rozróżniamy trzy rodzaje: płytkowe, osoczowe, naczyniowe.
Płytkowe wynikają z niedoborów ilościowych i/lub jakościowych(zaburzenia funkcji) płytek krwi. Zwykle dochodzi wtedy do punkcikowatych wybroczyn, w miejscach narażonych nawet na niewielkie "urazy", niejednokrotnie wystarczy silniejszy dotyk, np. w miejscu, w którym gumka np. majtek kontaktuje się ze skórą. Objawy pojawiają się dopiero przy znacznym niedoborze ilościowym, jednak pamiętać należy o zaburzeniu ich funkcji, kiedy ich stężenie może być nawet podwyższone, a pojawiają się objawy skazy krwotocznej.
Skazy osoczowe wynikają z niedoborów/zaburzeń funkcji osoczowych czynników krzepnięcia.
Skazy naczyniowe - z osłabienia ścian naczyń krwionośnych, bądź to w wyniku wrodzonych nieprawidłowości jej budowy, bądź pojawiających się np. w wyniku zaburzeń metabolicznych, hormonalnych czy niedoborów pokarmowych.

Wszystkie wymienione rodzaje skaz mogą być pierwotne, ale również wtórne, tzn. powstawać pod wpływem czynników je wywołujących m.in. niektórych chorób.
Pamiętać należy o tzw. skazach jatrogennych, będących działaniem niepożądanym niektórych leków, zwłaszcza przeciwzakrzepowych.
Zatem jeśli nie przyjmuje Pani leków przeciwzakrzepowych doradzam wizytę u lekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu lekarskiego i oceny zmian, zaplanuje adekwatne badania i ew. konsultacje specjalistyczne.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty