Jaka jest rola psychoterapeuty?

Witam! Jestem 22-letnią kobietą. Od 13 roku życia próbuję pokonać depresję. Korzystałam z pomocy psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów. Od 9 lat nie widzę prawie żadnych postępów, wszystkiego się boję, ciągle gnębi mnie smutek i poczucie winy. Nie potrafię opanować płaczu ani zmusić się do wielu prostych czynności... Bardzo łatwo wpadam w panikę. Przez 7 lat brałam leki przeciw lękom i depresji. Moim największym problemem jest nieuzasadniony strach, który paraliżuje mnie do tego stopnia, że życie ucieka mi na bezczynności. Chciałabym się dowiedzieć, czego mogę oczekiwać od psychologa. Moje zmagania z depresją trwają już tyle lat, że zastanawiam się, czy z niej w ogóle można wyjść. Prosiłabym o wskazówki, jak powinna przebiegać prawidłowo prowadzona terapia. Z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

Każdy przypadek jest inny. Depresja jest ciężką chorobą i czasem potrafi ciągnąć się latami. Co więcej często współwystępuje z innymi zaburzeniami. Dlatego odpowiednie leczenie powinno być uzależnione od dokładnej i kompleksowej diagnozy. Zdarza się, że pacjent leczy się latami bez skutku, gdyż nigdy nie został właściwie zdiagnozowany.

Na odległość nie mam możliwości postawienia diagnozy. Opieram się wyłącznie na Pani skrótowym opisie, dlatego jedyne co mogę doradzić, to wizytę u innego psychoterapeuty, w celu zweryfikowania diagnozy. Polecałabym terapeutę pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Efekty terapii poznawczo-behawioralnej są mierzalne, dzięki temu pacjent zyskuje wgląd w postęp leczenia.

Każda terapia wygląda inaczej, w zależności od nurtu, w jakim pracuje dany terapeuta, dlatego nie jest możliwe podanie opisu prawidłowo prowadzonej terapii. Terapia powinna przynosić poprawę funkcjonowania pacjenta. Jeśli jest inaczej, przyczyn można szukać m.in. w złej diagnostyce, złożoności danego zaburzenia i jego komplikacjach, indywidualnych cechach pacjenta, niekompetencji terapeuty lub nieodpowiednio dobranym nurcie terapeutycznym.

Pozdrawiam!