Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej po 5 dniach?

Zażyłam dziś tabletkę "72 godziny po" po stosunku, który miał miejsce 5 dni temu. Jakie są konsekwencje? Czy ta tabletka jest jeszcze w jakimś stopniu w stanie pomóc jeśli doszło do zapłodnienia? Jeśli nie to co w takim razie robić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Antykoncepcja awaryjna "72h po" wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną, ale wówczas gdy zostanie użyta w ciągu 72 godzin po stosunku. Wówczas hamuje owulacja oraz w przypadku, gdy doszło do zapłodnienia zapobiega zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej. W przypadku opóźnionego użycia tabletki (gdy dojdzie już do implantacji) nie dochodzi to wczesnego poronienia, a nawet uważa się, że preparat ma działanie podtrzymujące ciążę.
Do implantacji dochodzi na ogół po 7-10 dniach od stosunku w związku z tym istnieje prawdopodobieństwo osiągnięcia zamierzonego efektu. Jednakże nie jest ono już tak wysokie jak w ciągu 72 godzin po stosunku.

Redakcja abcZdrowie.pl