Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Dzień dobry!

Kilka tygodni temu dowiedziałam się, że prawdopodobnie choruję na zespół policystycznych jajników i będę musiała stale przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Czytałam, że oprócz działania powstrzymującego owulację mają także działanie wczesnoporonne. Gdy spytałam ginekologa, czy mogą one powodować śmierć zarodka, usłyszałam, że jeśli będą prawidłowo stosowane to pewne jest, że działają przeciw owulacji, a pozostałe właściwości tabletki (przeciwdziałanie zagnieżdżenia się zarodka) są awaryjne.

Nigdzie nie mogę znaleźć danych dotyczących procentowej możliwość zapłodnienia komórki, czy mogłaby poznać je w przybliżeniu? Czy istnieją inne metody leczenia PCOS niż tabletki antykoncepcyjne? Czy możliwe jest mierzenie temperatury lub obserwacja śluzu by dowiedzieć się czy do owulacji doszło?

Witam serdecznie, dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne są podstawową grupą leków stosowanych w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Mają one za zadanie wyregulować cykle, zmniejszyć nasilenie objawów takich jak nadmierne owłosienie. Antykoncepcja hormonalna ma kilka mechanizmów działania. W pierwszej kolejności hamują owulacje. Oprócz tego zmieniają endometrium nie dopuszczając do zagnieżdżenia, a także zmieniają śluz na mniej przystępny dla plemników. W efekcie, skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest wysoka. Przyjmuje się, iż ryzyko zapłodnienia komórki jajowej przy prawidłowym stosowaniu preparatu wynosi zaledwie kilka promili. Do oceny ryzyka stosuje się indeks peara, który dla tabletek wynosi 0,1-1,25. Oznacza to, że 1-2,5 kobiety na 1000 stosujących tę metodę zabezpieczenia zajdzie w ciążę w przeciągu roku.

Pozdrawiam