Jaka jest skuteczność tabletki "po" 44 godziny po stosunku?

Jak wysoka jest skuteczność tej tabletki po upływie ok. 44 godzin, po stosunku w 25. dniu cyklu (dni bezpłodne)?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Antykoncepcja po stosunku "72h po" opiera swoje działanie na hamowaniu owulacji a także na hamowaniu implantacji zapłodnionej komórki jajowej, odznacza się przy tym dużą skutecznością jeśli zostanie użyta w ciągu 72 godzin od stosunku. Im wcześniej nastąpi zażycie tabletki tym większe szanse na skuteczne zapobiegnięcie ciąży. W związku z mechanizmem działania tabletka może działać aż do czasu implantacji (7-10 dni) jednakże po 72 godzinach nie można mówić o skutecznym działaniu. Gdy nastąpi zagnieżdżenie, preparat nie działa wczesnoporonnie lecz podtrzymuje ciążę.

Wydaje się, że zastosowanie tej antykoncepcji w opisanym czasie powinno wiązać się z wysoką skutecznością działania. W związku z tym prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju.
Warto jednak wykonać test ciążowy po 14 dniach od stosunku w celu upewnienia się co do efektu zastosowanej metody.

Redakcja abcZdrowie.pl