Jaka jest skuteczność wkładek domacicznych?

Witam, proszę o informację dlaczego wkładki domaciczne nie są polecane kobietom, które jeszcze nie rodziły. Moja obecna sytuacja zmusza mnie do "skutecznej" antykoncepcji. Do tej pory stosowałam wyłącznie prezerwatywy, lecz od co najmniej roku czuję dyskomfort w postaci nieprzyjemnego pieczenia podczas stosunku. Nie używałam nigdy tabletek antykoncepcyjnych i nie chcę tego zmieniać. Proszę o informację, czy w moim przypadku dobrym posunięciem byłoby zastosowanie wkładki domacicznej. Proszę również o informację jaka jest różnica między wkładką domaciczną hormonalną, a tą z miedzią? Czy również skutkiem ubocznym tak jak w przypadku tabletek jest w większości przypadków podwyższenie wagi ciała. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Działanie wkładek opartych na miedzi i wydzielających hormony jest nieco inne. W głównej mierze opiera się jednak na zmianie środowiska wewnątrz macicy tak, by utrudnić czy uniemożliwić zagnieżdżanie się zarodków. Przy wkładce z hormonami dodatkowo następuje zagęszczenie śluzu szyjkowego, utrudniające dotarcie plemników do macicy oraz zmniejszenie częstości występowania owulacji. Wkładka zawierająca hormony może się przyczynić do zwiększenia wagi.

U kobiet, które nie rodziły, istnieje większe ryzyko wypadnięcia wkładki. Ponadto wkładka może doprowadzić do powikłań w macicy, które mogą uniemożliwić posiadania dzieci w przyszłości, dlatego nie zaleca się tej metody antykoncepcji kobietom, planującym w przyszłości mieć dzieci.

Jeżeli zdecyduje się Pani pozostać przy prezerwatywach, może spróbować dodatkowego nawilżenia w postaci lubrykanta. Może on znacznie poprawić jakość życia seksualnego przy używanych prezerwatywach.

Pozdrawiam serdecznie!