Jaką mam wadę wzroku?

Witam! 1) Czy w przypadku, gdy w moim słabszym lewym oku (prawe oko - widzenie bez korekcji 1,0) obraz (przedmioty, litery) jest wyraźnie wydłużony, powiększony w stosunku do oka prawego, widzę lepiej z bliska niż z daleka litery na monitorze czy w książkach, da się określić po przedstawionych przez mnie objawach, jaki mam rodzaj astygmatyzmu: krótkowzroczny, nadwzroczny czy też odwrotny (widzenie tym okiem bez korekcji to gdzieś około 0,5), czy też są to typowe objawy dla tego rodzaju choroby i aby dokładnie określić moją wadę wzroku, konieczna jest wizyta u okulisty? 2) Czy ortokorekcja koryguje tylko wady krótkowzroczne, czy też istnieją ortosoczewki dla osób mających np. astygmatyzm nadwzroczny lub mieszany? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Marek S.
ponad rok temu

Witam!
Ortokorekcja to metoda stosowana przy krótkowzroczności do -5,0D i do -1,5D astygmatyzmu. Polega ona na zakładaniu na noc twardych gazoprzepuszczalnych soczewek, które spłaszczając bardzo delikatnie rogówkę i zmieniając kształt jej przedniej powierzchni, powodują zmianę mocy łamiącej światło. Bardziej płaska rogówka słabiej załamuje światło, co niweluje tych kilka dioptrii wady.
Żeby określić wielkość i rodzaj wady wzroku z jaką mamy do czynienia, trzeba przeprowadzić badanie okulistyczne. Wyciąganie wniosków na podstawie kształtu liter byłoby nieco ryzykowne.
W opisanej sytuacji trzeba dodatkowo zbadać, czy oko z tak dużym astygmatyzmem nie jest przypadkiem okiem niedowidzącym. Jeżeli tak, to żadna korekcja ani żadna inna metoda nie poprawi ostrości wzroku.
Pozdrawiam