Jaką metodę antykoncepcji wybrać po odstawieniu tabletek w wieku 51 lat?

Witam bardzo serdecznie! Mam problem i bardzo proszę o radę. Brałam do tej pory tabletki antykoncepcyjne. Lekarz powiedział mi, że dłużej brać nie mogę. Na pytanie jak w takim razie zabezpieczyć się przed ewentualną ciążą powiedział, że nie ma takiej możliwości, żebym zaszła w ciążę w tym wieku. Znam kobietę, która zaszła w ciążę w wieku 52 lat. Jako środek antykoncepcyjny polecił globulki plemnikobójcze lub prezerwatywa. To drugie odpada ponieważ jestem uczulona. Może są jeszcze jakieś środki. Proszę o radę. Małgorzata
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji należy się zastanowić czy w tym wieku występuje ciągle jajeczkowanie. Jeśli istnieją cechy menopauzy, a w badaniu USG nie widać już wzrastających pęcherzyków to być może nie będzie konieczności stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji.
Jeśli natomiast konieczne będzie stosowanie antykoncepcji to można zastanowić się nad prezerwatywami dla kobiet, błoną dopochwową, kapturkiem naszyjkowymi a także wkładką wewnątrzmaciczną. Są to najszerzej dostępne mechaniczne metody antykoncepcji. Należy zauważyć, że nie każde prezerwatywy uczulają, proponuję sprawdzić prezerwatywy o wysokiej jakości, te zazwyczaj nie wywołują objawów w sytuacjach gdy inne powodowały ich wystąpienie.
Proponuję spróbować poszczególnych metod i wybrać odpowiadającą.

Redakcja abcZdrowie.pl