Jaka może być przyczyna częstych krwawień z nosa u 2,5-rocznego dziecka?

Witam. Mój syn często choruje na zapalenie dróg oddechowych. 4 miesiace temu miał niski hematokryt, hemoglobinę, po kuracji żelazem wyniki wróciły do normy. Od kilku miesięcy pojawiają się krwawienia z nosa, początkowo przy lekkich urazach (nawet po upadku na pupę), a ostatnio nawet podczas snu. Niekiedy nawet kilka razy w tygodniu, a czasem przez około 2 tygodnie jest spokój. Nie wiem, czy to tylko słabe naczynka czy powód do zmartwienia. Obecna morfologia: hematokryt HCT-33.9, krwinki czerwone RBC-4.25, hemoglobina HGB-12.0, krwinki białe WBC-5.2, Wskażniki czerwonokrwinkowe: MCV-79.8, MCHC-35.4, MCH-28.2, RDW-SD-34.7 Płytki krwi:PLT-318, MPV-9.9, PDW-10.5, P-LCR-23.1 Rozmaz (pomiar automatyczny) wart.b. LYM-2.6 %LYM-50.3 wart.b. MXD-0.9 %MXD-16.8 wart.b. NEUT-1.7 %NEUT-32.9 Dodam, że synek jest drobnej budowy, waży 11kg, ma 84 cm wzrostu. Nie ma stwierdzonej astmy ani alergii. Czy taka morfologia może powodować krwawienia, niekiedy obfite czy przyczyna jest inna? Pozdrawiam, Pyza
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Parametry morfologii krwi są prawidłowe dla płci i wieku, zatem nie tłumaczą objawów.

Wskazane są na pewno konsultacje:
-laryngologiczna - ocena naczyń błony śluzowej przewodów nosowych,
-hematologiczna - ocena układu osoczowych czynników krzepnięcia, ale również funkcji płytek krwi, które mimo prawidłowego stężenia w surowicy, mogą nie spełniać właściwie swej funkcji.

Może okazać się, że niezbędne będą jeszcze inne konsultacje.

Pozdrawiam