Jaka to będzie faza cyklu?

Witam,
leczę się D***, ponieważ mój lekarz mówi, że nie ma jajeczkowania, pęcherzyka Graffa teraz mi zalecił zrobienie badania progesteronu z krwi w 17 dniu cyklu i wyniósł 0,7 ng/ml, a stosunki były w 12, 13, 14, 15 i 20 dniu cyklu.
Czy jest szansa, że uda mi się w końcu zajść w ciążę, a cykl mam 30-31-dniowy?
Odpowiedź eksperta Dr n.med. Anna Wilczyńska:
Dzień dobry!
Zazwyczaj poziom progesteronu robi się w 21 dniu cyklu, zwłaszcza przy dłuższych cyklach jak u Pani. Pani wynik progesteronu jest zbyt niski dla fazy lutealnej, choć mogła ona rozpocząć się u Pani nieco później.
Jeśli miałaby Pani cykle 28-dniowe, to szansa na ciążę byłaby bardzo niewielka.
Z poważaniem

Czyli powinnam zrobić teraz w 21 dniu cyklu tak i jaka to już będzie faza cyklu? Jeżeli mam takie długie cykle, to dni płodnie nie przesuną się z 12-14 dnia cyklu na jakieś późniejsze?
Pozdrawiam i proszę o pomoc, bo już bardzo długo próbujemy, mój lekarz przepisuje mi D*** i już tracę nadzieję, że się w końcu uda.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli w badaniu USG w danym cyklu nie stwierdzono dojrzewającego pęcherzyka jajnikowego, to szansa na zajście w ciążę w tymże cyklu jest znikoma. Może się udać w jednym z kolejnych cykli, ale pod warunkiem, że któryś z nich będzie owulacyjny i będą Państwo współżyli w okresie płodnym.

Faza lutealna następuje po owulacji i trwa aż do miesiączki. Owulacja ma miejsce ok. 14 dnia cyklu (+/- 3 dni), w tym dniu oraz przez kilka poprzedzających dni jest Pani w okresie płodnym.
Polecam lekturę mojej odpowiedzi na inne pytanie, by nauczyć się rozpoznawać dni płodne.

Jeśli Pani cykle są regularne, 30-31-dniowe, to w 21 dniu jest Pani już w fazie lutealnej, podobnie jak w 17 dniu. Myślę, że warto wykonać badanie poziomu progesteronu w 21 dniu cyklu, w ramach dalszej diagnostyki przyczyn niepowodzeń w staraniach o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!