Jaki jest właściwie maksymalny poziom glukozy we krwi uznany za stan normalny -zdrowy?

Dodatkowe pytanie - kto jest oficjalnie uprawniony (świat/Polska) do jego określenia? W praktyce to jest tak: różne źródła podają różne wartości, czytam w różnych książkach, że 100 albo 120, albo 140 to jeszcze jest do przyjęcia, ale w internecie pisze się, że stany do 200 mg/dl to nie należy się przejmować, mowa o poziomie maksymalnym. Jasne, że jest to granica umowna, ale wygląda na to, że świat medyczny nie umówił się dokładnie, co do tego parametru. Problem jest, ponieważ widzę, że na komisji d/s xyz internistka czytając mój wynik 140 mg/dl, popada w histerię, jaki to ciężko chory jestem, i nie daje mi zdolności do uprawiania sportu. Natomiast pani diabetolog pochwaliła mnie za pilnowanie poziomów tej cholernej glukozy. Pozdrawiam, Józef PS Istnieje także szum dydaktyczny: owoce tak, owoce nie, owies tak/nie, chleb kri dobry/zły, wysiłek tak, ale lepiej nie, noni tak/nie, kozieraka + liście morwy - lepiej zostawić jedwabnikom, i tak dalej. Zwariować można nie od cukrzycy, ale od zaleceń także lekarskich, w mediach.

ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Jeśłi chodzi o rozpoznawanie cukrzycy, to należy mówić o glikemii przygodnej, glikemii na czczo i glikemii po obciążeniu.

Glikemia przygodna (czyli "przychodzi baba do lekarza" i nie wiadomo, czy coś jadła, czy nie, a jeśli nie, to kiedy był ostatni posiłek) powinna wynosić <100. Jeśli jest powyżej 200, to rozpoznajemy cukrzycę. Jeśli jest w przedziale 100-200, to należy wykonać dodatkowe oznaczenie, tj. glikemię na czczo.

Poziom cukru na czczo powinien wynosić <100. Jeśli wynosi >126, to rozpoznajemy cukrzycę. Jeśli znajduje się w przedziale 100-126, należy wykonać test obciążenia 75 g glukozy.

W teście obciążenia rozpoznajemy cukrzycę, jeśli poziom glukozy 2 h po obciązeniu wynosi > 200. Jeśli jest niższy, to mamy do czynienia z jakimś typem stanu przedcukrzycowego (w zależności od poziomu jest to albo nieprawidłowa glikemia na czczo, albo nietolerancja glukozy).

Wynik 140 jest zawsze nieprawidłowy. Jeśli był Pan pod opieką diabetologa, to być może dla Pana taki poziom jest względnie niski. Czy powiedział Pan o cukrzycy Pani internistce? Być może potraktowała Pana jak osobę zdrową, jeśli nie została poinformowana o chorobie.

W cukrzycy powinno się uprawiać sport, ale rekreacyjnie. Uprawianie sportu wyczynowego (zwłaszcza w przypadku lecznenia insuliną) może być niezwykle trudne, a nawet niebezpieczne (z uwagi na ryzyko gwałtownego spadku cukru) i może się odbywać WYŁĄCZNIE pod opieką doświadczonego diabetologa.