Jaki jest wpływ poziomu prolaktyny na nieregularne miesiączki?

Witam, robiłam badania prolaktyny i miałam 24,10, natomiast po obciążeniu 289. Miałam nieregularny okres, dostałam lek P*** i teraz mam okres co miesiąc, w tej chwili biorę B***. Czy powinnam się bać? Czy powinnam zrobić tomografię głowy lub jakieś inne badania? Proszę o odpowiedź
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Podane wyniki oznaczenia stężenia prolaktyny "spoczynkowej" i po teście z MTC według przyjętych schematów rozpoznawania hiperprolaktynemii wskazują na hiperprolaktynemią czynnościową, czyli nie związaną ze zmianami organicznymi w obrębie przysadki np. gruczolakiem itp. W związku z tym, leczenie w takiej sytuacji polega na stosowaniu leków zmniejszających wydzielanie prolaktyny - drugi lek podany przez Panią w zapytaniu. Dodatkowa diagnostyka obrazowa nie jest konieczna. Po zakończeniu terapii farmakologicznej oznaczone zostaną ponownie stężęnia prolaktyny i wykonany test z MTC.

Proszę być dobrej myśli. Prawidłowo prowadzone leczenie pozwala całkowicie wyrównać cykl miesięczny. Hiperprolaktynemia czynnościowa nie jest groźna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.