Jaki kształt powinien mieć pęcherzyk ciążowy?

Witam serdecznie! Proszę o odpowiedź na moje pytanie: jestem we wczesnej ciąży, przed poczęciem monitorowałam cykl - owulacja wystąpiła 8 czerwca, 19 czerwca zrobiłam test z moczu, potwierdzony wynikiem z krwi (prawidłowy przyrost b-HCG w ciągu 48 godzin). 30 czerwca (zatem 23. dnia po owulacji) zrobiłam pierwsze USG - pęcherzyk ciążowy o wymiarach 9,8 mm x 4,8 mm umiejscowiony był dośc wysoko, w środku "fotografii". 5 lipca (29 dzień po owulacji) z powodu bardzo skąpego, delikatnego plamienia wykonałam powtórne USG.

Pęcherzyk wciąż ma raczej owalny kształt (nie podano wymiarów), jednak w środku uwidoczniono zarodek o średnicy 3,1 mm oraz zarejestrowano czynnośc serca. Tym razem jednak (badanie było wykonane przez tego samego lekarza, w tym samym gabinecie i na tym samym sprzęcie co poprzednio) pęcherzyk na "fotografii" znajduje się znacznie niżej niż poprzednio.

Moje pytania brzmią: 1. Czy taka zmiana położenia w ogóle jest możliwa? 2. Czy kształt pęcherzyka ciążowego jest w porządku? 3. W czasie badania nie uzysakałam żadnych informacji odnośnie obecności i ewentaulnych wymiarów pęcerzyka żółtkowego - czy to możliwe, by przy FHR + pęcherzyka w ogóle nie było i jeśli tak, to jakie są tego konsekwencje? Dziękuję za odpowiedź! Pozdrawiam! Marta

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pęcherzyk zarodkowy nie powinien przemieszczać się w obrębie macicy. Inne jego położenie na wydruku USG wynika z innego ułożenia sondy względem macicy w momencie wykonywania zdjęć. Owalny kształt pęcherzyka jest dopuszczalny. Najważniejsze, że widać zarodek i słychać bicie serca. Pęcherzyk żółtkowy powinien być widoczny na tym etapie ciąży. Jego brak jest złym rokowaniem dla utrzymania ciąży. Wydaje się jednak, że lekarz przeprowadzający badanie powiedział by Pani, gdyby nie mógł go odnaleźć.

Pozdrawiam serdecznie!