Jaki mam wybrać sposób odżywiania?

Mam 14 lat, 174 cm i ważę 64 kg. Jednak jestem za gruba, szczególnie w nogach i brzuchu. Nie wiem jak mogę zrzucić ok. 5 kg. Mój jadłospis w dni szkolne to: I śniadanie miska płatków kukurydzianych wymieszanych z muesli, II śniadanie szkolny obiad na stołówce ( np. kurczak, ziemniaki, surówka), po szkole II obiad np. tradycyjny schabowy z kartoflami i sosem mięsnym + jogurt. Po godzinie 16.00 staram się nic nie jeść. W ciągu tych 5 dni staram się nie jadać słodyczy, jednak w weekendy opycham się niemi do woli. Potrafię zjeść naprawdę dużo. Mam ogromny apetyt na słodycze. Nie jestem bardzo aktywna fizycznie, tylko w-f w szkole. Próbowałam różnych diet jednak bez skutku, a teraz chciałabym zdrowo schudnąć bez odrzucania słodyczy. Jak mam się odżywiać, aby osiągnąć swoje cele? Czy w tym odżywianiu mogę ustalić sowie 2 dni w tygodniu, w których będę mogła jeść słodycze bez ograniczeń? I czy picie czerwonej herbaty mi w tym pomoże?

Witaj.

Na początek - Twoja waga jest w normie.
Natomiast jeżeli chciałabyś zmniejszyć obwód nóg i brzucha to powinnaś:

a. zwiększyć swoją aktywność fizyczną. Tu pomocne będą zarówno ćwiczenia na te konkretne partie ciała (zajrzyj do załączonych linków http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-plaski-brzuch
http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-szczuple-uda), jak również po prostu więcej ruchu. Zastanów się jaki ruch sprawia Ci przyjemność - spacery, bieganie, pływanie, taniec itd. i zacznij ćwiczyć systematycznie
b. zmienić dietę - nie piszesz w jakich godzinach jadasz (śniadanie, II śniadanie / I obiad i II obiad), zwróć jednak uwagę na to, aby jeść  średnio co 3 godziny. Przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być ani za długie - maks. 4-5 godzin, ani za krótkie - min. 2 godziny. Również przerwa nocna nie powinna być tak długa. Najlepiej jest zjeść ostatni lekki posiłek na ok. 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niezbyt duże. Nie ma potrzeby, abyś jadła 2 obiady. Możesz np. w szkole zjeść zupę, a w domu II danie lub odwrotnie. Co do wyboru produktów - zachęcam Cię do przeczytania załączonego artykułu oraz do wprowadzenie w życie zasad zdrowego żywienia http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida
c. jeżeli chodzi o słodycze to niestety nie są zalecane i jeżeli masz tendencję do odkładanie się tłuszczu w określonych partiach ciała to najprawdopodobniej słodycze będą na to wpływały. Myślę, ze bardzo ważne jest uświadomienie sobie, ze słodycze, oprócz chwilowej przyjemności w ustach, nic nam korzystnego nie dają. Proponuję, abyś nauczyła się zamiast słodyczy jeść coś bardziej pożywnego np. orzechy, migdały, pestki, suszone owoce, świeże owoce. Raz na jakiś czas możesz zjeść mały kawałek gorzkiej czekolady, ewentualnie możesz skusić się na te bardziej zdrowe słodycze: sezamki, chałwa, domowe ciastka na bazie płatków owsianych i pestek z niewielką ilością miodu. Zawsze jednak pamiętaj o umiarze. Z badań wynika, ze regularne posiłki oraz stosowanie w diecie pełnoziarnistych produktów zbożowych wpływa na zmniejszenie ochoty na słodycze - także zachęcam do wprowadzenia tych zmian. Co do czerwonej herbaty to picie jej może nieznacznie przyśpieszyć przemianę materii, ale pomimo tego nie zaleca się spożywania słodyczy.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska