Jaki powinien być stan czystości pochwy?

Witam. Kilka tygodni temu zgłosiłam się do ginekologa, ponieważ miałam poważne problemy z wydzieliną z pochwy, była 'serowata', brzydko pachnąca itd. Ginekolog przepisała mi antybiotyk, który brałam przez 10 dni. Stawiłam się na badanie i wynik jaki dziś otrzymałam to: TU (-), III/IV czyst. pochwy. Nic więcej. Wiem, że III/IV st. nic dobrego nie wróży i IV stopień to już grzybica, ale ginekolog, kiedy pobierała mi próbkę powiedziała, że wszystko wygląda OK (bo wcześniej było kiepsko) i prawdopodobnie mam tylko dużo leukocytów. I tutaj nasuwają się moje pytania: O czym świadczą te leukocyty? Czy tylko przez obecność tych leukocytów mogę mieć aż III/IV stopień? Czy mogłam znowu zarazić się czymś od nieleczonego partnera? Jeśli tak to czy istnieje możliwość wyleczenia się pigułkami doustnymi, które są dostępne bez recepty? Narzeczonego nie zaciągnę do lekarza, a moja lekarka ma urlop i wraca dopiero po nowym roku, a ja chciałabym pozbyć się tego jak najszybciej. Dodam, że obecnie nie mam żadnych objawów, które występowały wcześniej

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Badanie czystości pochwy określa kilka parametrów m.in. obecność pałeczek kwasotwórczych, leukocyty, bakterie i drożdżaki.

Jeśli podczas badania ginekologicznego nie została stwierdzone nieprawidłowość, a także nie występują żadne dolegliwości to wydaje się, że kuracja była skuteczna.
Wysoki stopień jako wynik badanie rzeczywiście może sugerować obecność licznych leukocytów. Obecność patogenów wydaje się wątpliwa przy braku dolegliwości i prawidłowym wyniku badania fizykalnego.

Niestety leki doustne przeciwgrzybicze są dostępne na receptę. Szeroko dostępne bez recepty są tylko preparaty Klotrimazolu do stosowania miejscowego.
Aby zapewnić skuteczne leczenie obojga partnerów i uniknięcie późniejszych reinfekcji na skutek przeniesienia patogenu od partnera warto porozmawiać z partnerem o problemie.

Redakcja abcZdrowie.pl