Jaki są objawy uboczne na początku stosowania leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI?

Witam, mam 49 lat i jestem kobietą, borykającą się z nerwicą, lękami i depresją od kilkunastu już lat. Leczenie moje polegało głównie na zażywaniu okresowo jakichś leków z grupy "benzo", przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy i potem przerwa, ale nie na długo. Pojawiły się objawy somatyczne ze strony układu pokarmowego, krążenia, hormonalnego i neurologicznego. Stany skaczącego ciśnienia tętniczego. Po ostatniej wizycie u psychiatry otrzymałam lek o nazwie xxxxx, biorę na razie 10 mg, po 6 dniach mam zwiększyć do 20 mg, ale skutki są fatalne. Ciśnienie 170/100, lęk jeszcze większy, ból głowy, zawroty, drżenie rąk i bóle w klatce piersiowej, skurcze serca kilka razy w ciągu dnia. Na noc biorę jeszcze lek z grupy benzodiazepin, bym mogła trochę spać, ale od rana już jest problem z ciśnieniem. Proszę o radę, czy to minie, bo ja z każdym dniem mam wątpliwości, czy zażywać ten lek dalej.

Witam serdecznie,

Zgłaszane przez Panią objawy mogą zależeć od dwóch przyczyn (mogą one występować osobno lub równocześnie). Pierwsza możliwość to wpływ leku przeciwdepresyjnego pod postacią zespołu serotoninowego. Do jego objawów należą: niepokój, pobudzenie, bezsenność, drżenie ciała, wzmożona potliwość, zaczerwienienie skóry, przyspieszone tętno, wzrost ciśnienia tętniczego, temperatury ciała, rozszerzenie źrenic, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka.

Zespół serotoninowy może poważnie zagrażać zdrowiu, jego nasilenie może wiązać się z zaburzeniami świadomości i powikłaniami kardiologicznymi. W takim przypadku należałoby odstawić lek i jak najszybciej skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie. Wskazane jest monitorowanie tętna, ciśnienia i temperatury ciała.

Druga możliwość to zmiana dawki leków z grupy ,,benzo". Przy zmniejszeniu dawki leków z tej grupy u osoby uzależnionej pojawiają się objawy zespołu odstawiennego: m.in. drżenia ciała, niepokój, bóle i zawroty głowy, bezsenność, wzrost ciśnienia.
Na temat uzależnienia od leków z grupy benzodiazepin piszę obszerniej w wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-objawy-uzaleznienie-od-benzodiazepin,
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/leki-uspokajajace-i-uzaleznienie-od-nich,

Na podstawie Pani opisu nie można wykluczyć żadnej z tych możliwości. W tej sytuacji polecałabym odstawienie leku przeciwdepresyjnego, utrzymanie dawki leku uspokajającego i jak najszybszą konsultację z lekarzem prowadzącym. Wskazany jest kilkakrotny pomiar tętna, ciśnienia i temperatury ciała.

Z pozdrowieniami