Jaki to rodzaj raka, jaka prognoza i jakie dalsze leczenie powinno być zastosowane?

W sierpniu miałam przeprowadzoną operację oszczędzającą piersi prawej. Wynik badania histopatologicznego: miejsce pobrania - gruczoł piersiowy prawy, guz oznaczony igłą lokalizacyjną. Rozpoznanie: Ca mammae dex susp. Carcinoma intraductale G3 (comedocarcinoma) mammae. index. Prognostyczny Van Nuys =7 (2+2+3). W badanym fragmencie miąższu sutka na polu śr.20 mm stwierdza się kilka ognisk raka wewnątrzprzewodowego śr. do 7 mm. Cech inwazji nie stwierdzono. Najwęższy margines cięcia (od góry) wynosi - 6 mm. Badanie immunohistochemiczne ER estrogen receptor (-) PR, progesteron receptor (-), HER-2 (+++), reakcja dotyczy składowej wewnątrzprzewodowej. W listopadzie miałam radioterapię. W kwietniu mam mieć kontrolne USG. Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rak wewnątrzprzewodowy to bardzo wczesna postać raka. Oznacza, że rak znajduje się jeszcze w miejscu (in situ), w którym się rozwinął, i w przeciwieństwie do raka inwazyjnego nie dokonał się rozsiew komorek nowotworowych w tkance piersi. Jak wiadomo, im wcześniej rozpoznany nowowtwór, tym lepiej - dla wyleczenia i rokowania. Niestety, ciemną stroną jest wysoki stopień zlośliwości raka (G3) oraz obecność silnie dodatniego receptora HER-2 (czyli inaczej C-erb-B-2).

Zazwyczaj w przypadku raka in situ nie oznacza się rutynowo receptorów HER-2. Wskazania takie istnieją w przypadku wysokiego stopnia złośliwości (G3) - tak jak stało się to u Pani.

Istotnie wysoki stopień złośliwości może zwiększać ryzyko nawrotu nowotworu. Niestety w przypadku ujemnych receptorów hormonalnych (dla estrogenów i progesteronu) odpada możliwość leczenia hormonalnego, które stanowi profilaktykę rozwoju nowotworu. W Pani przypadku pozostają regularne kontrole u onkologa - obszaru usuniętej piersi, dołu pachowego oraz drugiej piersi (USG, mammografia). Proszę mimo wszystko nastawić się pozytywnie - ponieważ, tak jak pisałam, pomimo niekorzystnych czynników towarzyszących, jest to najwcześniejsza i najlepiej rokująca postać nowotworu.

Pozdrawiam serdecznie