Jaki wpływ ma insulina na płód?

Witam, w 28 tygodniu ciąży stwierdzono u mnie cukrzycę ciążową - zalecono mi dietę, po której poziom cukru po obiedzie i kolacji unormował się poniżej 120 tylko nad czczo raz jest w normie a raz wyższy 91,97 ale poniżej 100. Ostatnio przez tydzień wszystkie wyniki poziomu cukru miałam w normie jednak teraz znów mi "skacze" cukier mierzony na czczo:/ Czy w takiej sytuacji konieczne jest podanie insuliny?? jaki ma to wpływ na dziecko?? z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! O tym czy powinna Pani rozpocząć stosowanie insuliny powinien zdecydować lekarz diabetolog, endokrynolog lub ginekolog (lekarz, który prowadzi leczenie Pani cukrzycy). Taką decyzję można bowiem podjąć znając szczegółowe pomiary glikemii. A propos wpływu na dziecko, to dobrze dobrana insulina nie ma negatywnego wpływu na płód zaś podwyższony poziom glikemii bez wątpienia działa bardzo szkodliwie.