Jakie badania mogą jednoznacznie stwierdzić astmę?

Witam, ma 3 letnia coreczke, choruje nam od 2 m-ca zycia, najczęściej sa to od razu zap.pluc. widzę ścisly zwiazek z alergia,a le nie moge zidetyfikowac alergenu. w testach z krwi wyszla alergia na naskorek psa, ale latem Mała bawi sie z psem i nic jej nie jest. problemy zaczynaja sie od wrzesnia do czerwcu. przeszlismy juz chyba ponad 10 zap. płuc. niesposób tu opisać wszystkiego ale jakie badania mogą jednoznacznie stwierdzic astme, czy mozna z niej wyrosnac i jak wplynie na dalszeżycie corki

Milena Lubowicz

Żeby w 100% stwierdzić astmę, należałoby wykonać spirometrię, której tak mało dziecko nie jest w stanie poprawnie wykonać, gdyż jest to badanie trudne technicznie. Proponuję skonsultować się z alergologiem, który najlepiej oceni jakie jest prawdopodobieństwo u Pani dziecka. Astma jest chorobą przewlekłą, ale można jej objawy dobrze kontrolować, także proszę się nie martwić na zapas.
Pozdrawiam