Jakie badania mogą wykluczyć padaczkę?

Mam 53 lata. Zapis EEG głowy był nieprawidłowy, wykazywał możliwość występowania w mózgu wyładowań napadowych. Zapis ze zmianami obustronnymi skroniowymi miernego stopnia z przewagą strony lewej z tendencją do napadowości i do uogólniania się zmian. Lekarz neurolog zlecił wykonanie rezonansu magnetycznego. Wynik: w okolicy czołowej prawej niewielkie zmiany naczyniopochodne,poza tym tkanka mózgowa bez wyodrębniających się zmian ogniskowych oraz ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obu półkulach mózgu i móżdżku. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Pytanie: czy na podstawie takiego badania można już wykluczyć padaczkę? Nie mam żadnych innych dolegliwości, poza bólem głowy i to właśnie w części prawej czołowej (łącznie z bólem prawego oka i pękaniem krwinek w tym oku, przy prawidłowym ciśnieniu tętniczym i ciśnieniu wśródczaszkowym).Co to są te zmiany naczyniopochodne? Czy to one mogą wywoływać takie dolegliwości i czy są niebezpieczne? Dziękuję.

53 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Padaczkę rozpoznaje się nie tylko na podstawie zapisu EEG i wyniku rezonansu magnetycznego głowy, niezwykle ważne są objawy kliniczne (czyli występowanie napadów padaczkowych). Napady mogą mieć bardzo różny wygląd, nieraz są to jedynie krótkie "wyłączenia", a nieraz drgawki. Opis badania EEG wskazuje na występowanie nieprawidłowości, jednak na jego podstawie, bez wywiadu wskazującego choćby na podejrzenie obecności napadów padaczkowych, nie można rozpoznać padaczki. Ponadto, w badaniu rezonansu magnetycznego nie uwidoczniono niepokojących zmian, które mogłyby być odpowiedzialne za występujące u Pani bóle głowy.

Drobne zmiany naczyniopochodne pojawiają się wraz z upływem lat, jako konsekwencja miażdżycy naczyń, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Im większa ilość takich zmian, tym większe ryzyko pojawiania się następnych. Zmiany te (nawet jeśli są nieme klinicznie tj. nie dają objawów) powodują trwałe uszkodzenie mózgu i pogarszają jego ogólne funkcjonowanie. Niestety zmian naczyniopochodnych, które są już obecne nie da się cofnąć. Może Pani jedynie zmniejszać ryzyko pojawiania się następnych. W tym celu należy dbać o prawidłowy poziom cukru, cholesterolu i ciśnienia tętniczego.