Jakie badania można wykonać po dwóch poronieniach?

W bieżącym roku dwa razy zaszłam w ciążę (VI, XI). Z zajściem w ciążę nie ma problemu.Przy pierwszej wizycie u ginekologa okazuje się, że ciąża jest obumarła.Dwukrotnie miałam już łyżeczkowanie macicy. Po pierwszym poronieniu miałam wykonane badania na toxoplazmozę, cytomegalię, WBC , tsh - wszystko w normie.Po drugim poronieniu dostałam skierowanie do poradni genetycznej i badanie na przeciwciała antykardiolipinowe.Jakie jeszcze badania mogę wykonać we własnym zakresie?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w opisywanej sytuacji nie zaleca się przeprowadzania diagnostyki na własną rękę, badania powinny być nadzorowane przez ginekologa.
Przede wszystkim konieczne może się okazać wykonanie badań hormonalnych i obrazowych (USG, tomografia komputerowa) - mających na celu wykluczenie czynników anatomicznych. Razem z partnerem powinni się również Państwo poddać badaniom immunologicznym - oceniającym układ antygenów HLA. Wykluczyć należy też wpływ ew. schorzeń przewlekłych na przebieg ciąży, cukrzycę i przebyte infekcje oraz czynniki toksyczne (alkohol, papierosy, warunki pracy).